Pomoc dla LOT-u. Nie zgodzą się? [DŹWIĘK]

Pomoc dla LOT-u. Nie zgodzą się?

Fot. bribriTO/CC/Flickr

Komisja Europejska nie zgodzi się na pomoc dla LOT-u - uważa Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adam Smitha. Komisja bada właśnie polski wniosek o pomoc publiczną dla przewoźnika.

LOT ubiega się o miliard złotych, z czego 400 milionów ma zostać przeznaczone na utrzymanie płynności finansowej spółki. Zdaniem Andrzeja Sadowskiego nie ma szans, żeby komisja przychyliła się do polskiego wniosku.

- Oczywiście, w przeszłości bywało wielokrotnie tak, że kraje starej Unii dostawały specjalne odpusty i finansowały upadające stocznie, kopalnie czy inne przemysły, natomiast wobec takich krajów jak Polska, krajów, które od niedawna są w UE, stosuje się bardziej restrykcje podejście - mówił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ANDRZEJA SADOWSKIEGO:

 

Źródło: IAR

 

Zdaniem eksperta LOT wcześniej, czy później zbankrutuje. Firmę można jednak uratować. Sadowski powołuje się na przykład Niemiec, które sprzedawały zadłużone firmy za symboliczną markę. Jednak polski rząd musiałby zmienić myślenie w tym zakresie.

- Wielokrotnie bywało tak, że o Polskie Linie Lotnicze starały się różnego rodzaju inne firmy, natomiast podejście ministerstwa i polskiego rządu, że najpierw trzeba dokapitalizować, zainwestować, a potem korzystnie sprzedać, wcześniej kończyło się tragicznie wobec innych sektorów gospodarki, jak chociażby polskich stoczni - dodał.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ANDRZEJA SADOWSKIEGO:

Źródło: IAR

Andrzej Sadowski uważa, że nie każde państwo musi mieć swojego narodowego przewoźnika. Powołuje się na przykład Słowacji, która doskonale sobie radzi bez takiej firmy, a Słowacy latają przede wszystkim z lotniska w Wiedniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Dreamliner, gry wideo i darmowy alkohol
- To historyczny moment, na który czekała nie tylko spółka, ale i Polska - cieszy się prezes Marcin Piróg.
Będzie pomoc dla LOT-u? Jak zgodzi się KE
Spółka może dostać najpierw 400 mln złotych na utrzymanie płynności finansowej, później kolejne kilkaset milionów. Ale wszystko zależy od KE.
Ponad 400 milionów na ratowanie tej spółki?
Zarząd zwrócił się do ministra skarbu o pomoc. Dzisiaj rząd zdecyduje, co dalej.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
sdcc
91.217.19.* 2012-12-18 17:19
Mniej będzie pijawek mówiących jaką to dobrą średnią krajową mamy :D