Powietrze w Pekinie jest toksyczne

Powietrze w Pekinie jest toksyczne

Fot. PAP/EPA

Smog ponownie paraliżuje komunikację w Pekinie, a chińscy naukowcy odnajdują w nim toksyczne substancje. Tym razem do skażenia powietrza przyczyniają się też fajerwerki.

W weekend gruba warstwa smogu ponownie przesłoniła niebo nad stolicą Chin. Znów z powodu małej widoczności na stołecznym lotnisku odwołanych lub opóźnionych było kilkadziesiąt lotów.

Tymczasem Chińska Akademia Nauk ogłosiła właśnie, że w smogu, który w styczniu przez kilkanaście dni utrzymywał się w Pekinie, wykryto substancje toksyczne. Związki chemiczne, które stwierdzono w powietrzu to mieszanina substancji, jakie doprowadziły do śmierci około 12 tysięcy osób podczas tzw. wielkiego smogu w Londynie ponad pół wieku temu oraz tzw. smogu fotochemicznego. Ten ostatni powstaje w słoneczne dni przy dużym natężeniu ruchu ulicznego.

Zanieczyszczenie powietrza w ostatnich dniach spowodowane jest też fajerwerkami. W Pekinie w ciągu ostatniego tygodnia odpalono 310 milionów opakowań fajerwerków. Na skutek apeli władz w związku ze skażeniem powietrza - i tak o połowę mniej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym mieście oddychanie grozi śmiercią
Zanieczyszczenie powietrza w Pekinie - zarówno według oficjalnych, jak i nieoficjalnych pomiarów - osiągnęło poziom zagrażający zdrowiu mieszkańców.
Powietrze w tym mieście zagraża zdrowiu
W nocy z wtorku na środę po kilku dniach przerwy nad chińską stolicę powrócił gęsty smog. Wskaźnik zanieczyszczenia powietrza znów osiągnął wartość zagrażającą zdrowiu.
chiny, związki, pekin, smog, toksyczne
IAR
Czytaj także
Polecane galerie