Poziom oceanów rośnie o 3 mm rocznie

Poziom oceanów rośnie o 3 mm rocznie

Fot. SeppFriedhuber/iStockphoto

Poziom światowego oceanu podnosi się o około 3 mm rocznie. Dzieje się to nie tylko za sprawą topnienia lodowców, ale i rozszerzalności cieplnej wody. O badaniach nad topnieniem lodowców opowiada polski glacjolog uczestniczący w międzynarodowym projekcie ice2sea.

W prowadzonym od 4 lat projekcie badawczym Unii Europejskiej ice2sea biorą udział 24 zespoły z różnych krajów, w tym dwa zespoły z Polski - z Uniwersytetu Śląskiego, a także z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie. Naukowcy chcą zbadać udział lodowców w podnoszeniu poziomu mórz. Wyniki prac w ramach projektu ice2sea mają pomóc w opracowaniu raportu dotyczącego skutków zmian klimatycznych. Projekt ma trwać jeszcze do końca tego roku.

- Poziom oceanu światowego podnosi się w skali rzędu 3-3,5 mm rocznie - podsumowuje dotychczasowe wyniki projektu ice2sea prof. Jacek Jania z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ. Jak dodaje badacz, takie obserwacje wynikają w wielu analiz mierników poziomu morza rozsianych po całym świecie, jak i z danych satelitarnych. Pod koniec ubiegłej dekady zanotowano jednak pewne spowolnienie wzrostu, które wiąże się z mniejszym topnieniem Grenlandii - dodaje.

Prof. Jania wyjaśnia, że według opracowanych przez ekspertów z ice2sea modeli, wzrost poziomu wód nie będzie dramatyczny - pod koniec tego wieku poziom wody ma być średnio wyższy o 60-120 cm niż obecnie. To dość dobra wiadomość - komentuje naukowiec z UŚ. Jednak zaznacza, że taki wzrost poziomu wód może być dużym problemem np. w portach, a najbardziej odczują go np. mieszkańcy Holandii, Bangladeszu, Florydy czy Singapuru i niskich atoli, jak np. Malediwy.

Dodaje, że dla portów i miast nadmorskich na polskim Wybrzeżu dodatkowym zagrożeniem mogą być wysokie fale sztormowe, także związane z ociepleniem. W pierwszej dekadzie XXI wieku częstość sztormów była trzykrotnie większa niż jeszcze pół wieku temu.

Jak wyjaśnia glacjolog, za wzrost poziomu wód odpowiada w znacznej mierze - ponad 50 proc. - topnienie mas lodowych zgromadzonych w lądolodach i lodowcach. Najwięcej wody do oceanów dostarczają głównie topniejące lodowce Arktyki i Grenlandii. Poziom morza podnoszą także liczne góry lodowe obłamujące się z lodowców do wody. Stosunkowo niewiele wody przybywa w oceanach w wyniku topnienia mas lodowych z Antarktydy. Jak wyjaśnia prof. Jania, Antarktyda jest odizolowana od innych części świata chociażby zimnym Prądem Wiatrów Zachodnich, tymczasem Arktyka jest otwarta na oddziaływanie Atlantyku i łatwiej reaguje na zmiany temperatur. Jeśli uruchomiłaby się dynamiczna odpowiedź lodowców Antarktydy na ocieplenie, wzrost poziomu wód w oceanach następowałby w znacznie szybszym tempie- zaznacza glacjolog.

Jak wyjaśnia glacjolog, topnienie mas lodowych to nie jedyna przyczyna wzrostu poziomu wód. W ponad 40 proc. zjawisko to wynika z rozszerzalności cieplnej wody. Okazuje się, że woda w wyniku globalnego ocieplenia zwiększa swoją temperaturę, a razem z nią - rośnie objętość tej cieczy. Rozszerzalność cieplną można łatwo obserwować na przykładzie rtęci czy alkoholu w termometrze.

Prof. Jania opowiada, że badania glacjologów - tym razem prowadzone już nie przez badaczy z ice2sea - mogą pomóc nie tylko w prognozowaniu poziomu wód, ale i również w rozwikłaniu zagadki długich i mroźnych zim w Europie - chociażby takiej zimy, jak w tym roku. Okazuje się, że ilość lodu morskiego w Arktyce - a więc lodu, który powstaje na powierzchni wody - ma wpływ na rozwój wyżów i przepływu ciepłego oceanicznego powietrza nad Europą. Dlatego jeśli zimą w Arktyce jest niewiele lodu morskiego, w Europie możemy się spodziewać długiej i chłodnej zimy. Natomiast duża ilość lodu morskiego w Arktyce zwiększa prawdopodobieństwo że zimy będą miały tu łagodniejszy przebieg.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak przyspieszają topnienie arktycznego lodu
Woda pochodząca z topnienia zbiera się najłatwiej na młodym lodzie, a młody lód tworzy w tej chwili ponad 50 proc. arktycznego lodu morskiego.
Antarktyda ogrzewa się szybciej, niż myśleli
Wzrost średnich rocznych temperatur wynosi tam 2,4 st. Celsjusza, co oznacza, że postępuje trzykrotnie szybciej niż na reszcie globu.

ekologia, zima, lód, ocieplenie, przyczyny
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Marrio
2.101.166.* 2013-04-03 00:12
Arktyka była już zielona dawno dawno temu. Ale ówcześni Lobbyści przekonali dinozaury, aby te przestały oddychać i się udało. CO2 spadło i Arktyka pokryła się lodem.
Marrio
2.101.166.* 2013-04-03 00:07
Temperatura - jak woda będzie cieplejsza to odparuje szybciej i zaraz będzie jej mniej. Potem spadanie jako śnieg, również w górach powyżej poziomów roztopu i na Grenlandii, Arktyce, Antarktyce i tam już zostanie. Obiecuje wam to wasz czarownik Marrio.
Marrio
2.101.166.* 2013-04-03 00:04
Proszę, wrzuć sobie lodu do szklanki tak, aby pływał, a szklanka powinna być absolutnie pełna - menisk wypukły. Lód będzie wystawał ponad powierzchnię wody. Zadbaj, aby szklanka stała na suchutkim miejscu. Jak się lód roztopi to przestanie wystawać, ale w szklance się nie przeleje. Lód ma większą objętość niż woda dlatego pływa i wystaje, jak się stopi to zmniejszy objętość i woda się nie przeleje. To zauważył już Archimedes, więc nie cofajmy się tak daleko z nie wiedzą.
Zobacz więcej komentarzy (5)