Prąd z morskich fal? Polacy budują sprzęt

Prąd z morskich fal? Polacy budują sprzęt

Fot. Brocken Inaglory/CC BY-SA 3.0/wikimedia

Urządzenie, które pozwoli uzyskać prąd z wykorzystania ruchu morskich fal opracowują naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Dzięki wahadłowemu generatorowi prądu można byłoby np. zasilać światła na bojach morskich czy sygnalizację wokół sieci rybackich.

W urządzeniu będzie się znajdować zestaw wahadeł, które zostaną wprowadzone w ruch przez kołysanie fal. To z kolei napędzi prądnicę i wzbudzi prąd elektryczny. Urządzenie może być zasilane nie tylko przez ruch fal morskich, ale również przez innego rodzaju drgania - mogłoby być więc np. zasilane wstrząsami w czasie jazdy pociągu.

Jak przyznaje kierownik badań, prof. Tomasz Kapitaniak z Katedry Dynamiki Maszyn Politechniki Łódzkiej, urządzenie nie zgromadzi tyle energii, żeby np. zasilić miasteczko, ale mogłoby zasilać lampy sygnalizacyjne, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach - na bojach czy sygnalizatorach przy sieciach rybackich na morzu.

Naukowiec zaznacza, że wymiana baterii w takich miejscach jest żmudna i kosztowna - do każdej boi trzeba dopłynąć. Gdyby sygnalizator miał własną małą falową elektrownię, wymiana baterii nie byłaby potrzebna. Taki wahadłowy generator mógłby być bardziej skuteczny niż baterie słoneczne - zasilanie działałoby również w nocy - również podczas bardzo długiej nocy polarnej. Do zasilenia lampy na boi morskiej wystarczyłoby urządzenie o boku 10 cm; aby działało, nie jest konieczny regularny ruch fal.

Badania nad projektem częściowo są finansowane w ramach programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na razie badacze opracowali dopiero model urządzenia i przeprowadzili pierwsze testy na basenie. Następnym krokiem ma być budowa prototypu.

Prof. Kapitaniak wyjaśnia, że istnieją już wynalazki, które wykorzystują ruch fal do generacji prądu, ale rozwiązanie jego zespołu jako pierwsze wykorzystywać ma mechanizm synchronizacji wahadeł.

Dodaje, że poruszające się w jednym rytmie wahadła umieszczone obok siebie, ale puszczone w ruch w innym momencie, potrafią samodzielnie się zsynchronizować. Aby doszło do synchronizacji, wahadła powinny mieć ten sam okres drgań i konieczny jest przepływ energii (informacji) między nimi.

energia, prąd, fale morskie, generator prądu
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
czytający
195.114.161.* 2013-02-25 19:09
Szkoda, że Polacy dopiero teraz odkrywają możliwość uzyskania energii z fal. A gdzie nam do prototypu a co dopiero do wdrożenia technologi w realną elektrownię. Na Świecie istnieją od dawna takie systemy. Łatwiej przecież Polakom zaaplikować elektrownię jądrową czy węglową.
Pomysłowydobromir
91.215.33.* 2013-02-25 15:22
W hodowlach łososi i innych ryb które cały czas pływają wokoło w sieciach tez by można założyć turbiny i kręciły by się robiąc prąd , byłby większy pożytek jak z rybołówstwa gdzie się wszystko niszczy w drastyczny sposób sieciami ciągniętymi po dnie.
m-53
95.49.183.* 2013-02-16 22:20
Życzę powodzenia