Problemowe łupki


Zdaniem strony rządowej łupki mają być szansą dla naszego kraju. Szkoda tylko, że ministrowie nie mogą wypracować w tej kwestii wspólnego stanowiska, tym samym opóźniają wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych.

Jak informuje Rzeczpospolita Komitet Stały Rady Ministrów nowelizacją prawa górniczego i geologicznego zajmie się najwcześniej w październiku. Taki sam los czeka ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Od tych regulacji zależą poszukiwania ropy i gazu, w tym z łupków.

Prace nad łupkową ustawą mogą ruszyć jedynie, gdy rozwiążą się kwestie związane ze sposobem finansowania NOKE. Ministerstwo Środowiska postuluje by pieniądze pochodziły z budżetu i ze środków NFOŚiGW, bowiem udziałowcem NOKE ma być właśnie Fundusz i BGK. Inny pomysł na NOKE ma resort skarbu, które zaproponował, by minister finansów przekazywał potrzebne środki do MSP, a następnie do łupkowej firmy.

Rzeczpospolita pisze, że to jednak nie jedyne sporne kwestie. Problemy pojawią się w sferze sposobu rozdysponowania zysków jakie przyniesie NOKE, a także kosztów jakie będzie generować. Nadal nie ma rozstrzygnięć przetargowych na udzielenie koncesji i prawa do wyznaczania osób, które będą wykonywać prace operatora koncesji. Kluczem w sporze między MOS i MSP jest sprawowanie nadzoru na NOKE i zniesienie 5 proc. limitu udziału firmy w koncesjach. Premier Donald Tusk o przyjęciu odpowiednich regulacji prawnych mówił już w maju. Zapowiedział także swoje uczestnictwo w posiedzeniach dotyczących łupkowego prawa i interweniowanie gdyby prace w tym obszarze miały się przedłużać.

Źródło: rp.pl

Magdalena Pachura

energia, msp, gaz, koncesja, energetyka, nfośigw, bgk, budżet, nowelizacja, premier, ropa, minister, gazownictwo, donald tusk, aktualności, łupki, gaz łupkowy, energia-pl.pl, mos, komitet stały rady ministrów, noke, podatek węglowodorowy, prawo górnicze i geologiczne
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie