Prognoza pogody dla gospodarki - co z tą energią?

Prognoza pogody dla gospodarki - co z tą energią?


Sprawa klimatu w odniesieniu do energetyki nieustannie budzi emocje i zapewne jeszcze jakiś czas to potrwa. Starcie interesów gospodarek poszczególnych państwa Unii Europejskiej ostatecznie doprowadzi do wykształtowania się określonego kierunku polityki klimatyczno-energetycznej Europy. Jakie jest polskie stanowisko?

Dyskusja na temat polityki klimatycznoe-energetychnej UE rozgorzał tuż po ogłoszeniu nowych planów sięgających 2030 roku. Polscy posłowie do PE wprost mówią o utopijnym raporcie energetyczno-klimatycznym. Zamiana miejsc w nazwaniu tego pakietu nie jest, jak się zdaje, przypadkowa, bo to właśnie energetyka, a w zasadzie jej koszt, ma determinować rozwój gospodarczy UE.

- Potrzebny jest rzetelny raport oceniający skutki dotychczasowej polityki klimatycznej i jej wpływu na politykę energetyczną - w szczególności na rosnące ceny energii. Takiej oceny nie ma, w zamian proponuje się podnoszenie celów redukcyjnych do 40 procent i zwiększenie udziału energii odnawialnej. To jest nierealistyczne i grozi utratą konkurencyjności przemysłu energetycznego - skomentował raport poseł Bogusław Sonik (PO) i dodaje, że do głosowanego na początku lutego w PE sprawozdania posła Konrada Szymańskiego wprowadzono wiele poprawek, które są sprzeczne z interesem Polski. Chodzi przede wszystkim o trzy wiążące cele klimatyczne oraz ograniczenia w wydobyciu gazu łupkowego, co zdaniem posła Sonika jest sprzeczne de facto z zatwierdzonymi już zapisami w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.

EEAG

Teraz z krytyczną oceną kolejnych działań Komisji Europejskiej spotyka się projekt EEAG. Wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński komentuje przyjęte wytyczne dotyczące pomocy państwa na ochronę środowiska i energetykę i jak podaje Polska Agencja Prasowa wicepremier pisze w tej sprawie list do KE.

Minister gospodarki już wielokrotnie podkreślał, że obecny mechanizm łączenia ochrony środowiska i klimatu oraz rozwoju gospodarczego jego zdaniem nie przyniesie progresu dla przemysłu - Od 2008 r. w krajach UE zlikwidowano ok. 8 mln miejsc pracy w przemyśle. Na dziś przemysł w UE odpowiada tylko za 15 proc. PKB. W latach 2000-2012 koszty pracy we Włoszech wzrosły o 30 proc., w Hiszpanii o 35 proc. a w Niemczech o 11 proc. I dlatego mówię: trzeba pogodzić klimat i gospodarkę. - podaje przykłady Janusz Piechociński i dodaje - Fundamentalną kwestią jest zapewnienie spójności pomiędzy unijnymi politykami: klimatyczną, energetyczną, przemysłową i handlową, tak aby realizowane w ich ramach działania wzajemnie się wspierały. Obecnie widoczny jest prymat polityki klimatycznej, której bardzo ambitne cele mogą negatywnie wpłynąć na konkurencyjność europejskiego przemysłu i stanowią dla niego realne zagrożenie - zauważa minister gospodarki.

Zdaniem Piechocińskiego ważna jest również sprawa decyzji, które należy wypośrodkować, co należy przenieść na poziom instytucji UE, jak Komisja Europejska i Parlament Europejski, a co pozostawiać w gestii władz krajów członkowskich.

Pomoc państwa

Jeśli chodzi o pomoc państwa, której uważnie przygląda się Komisja Europejska, warto przypomnieć, że właśnie w tej chwili bada ona, czy polskie koncerny energetyczne, w tym giełdowe PGE, Tauron, Enea, Energa i PAK, nie otrzymują niedozwolonej pomocy publicznej. Chodzi dokładniej o dwa rodzaje technologii, które do tej pory dostarczały większość "zielonej" energii - współspalanie biomasy z węglem oraz stare elektrownie wodne. Rzecz w tym, że oburzenie polskich przedstawicieli w PE dotyczy nie tyle energetyki jako takiej, ale zagrożenia dla energetyki konwencjonalnej. Biorąc pod uwagę założenia projektu ustawy o OZE, nie dziwi ich niepokój, bo zrealizowanie unijnych celów przy proponowanym w ustawie modelu wspierania OZE na pewno nie będzie łatwe. Od poparcia Polski przez inne państwa UE, może zależeć prognoza dla gospodarki i dla odnawialnych źródeł energii.

m.beslerzewska@energia-pl.pl

energia, energetyka, ue, KE, szymański, piechociński, sonik, aktualności, gaz łupkowy, energia-pl.pl, energia konwencjonalna, energia oze, polityka klimatyczno-energetyczna unii europejskiej, przemysł i konkurencyjność
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie