Protesty w Chinach przeciwko działalności rafinerii

Protesty w Chinach przeciwko działalności rafinerii

Fot. Xinhua News/East News

Setki ludzi protestowały w Kunmingu, stolicy prowincji Junnan w południowo-zachodnich Chinach, przeciwko planowanej tam produkcji węglowodoru aromatycznego, używanego do produkcji plastikowych butelek na napoje. To już drugi protest w tym miesiącu.

W centrum miasta ludzie nieśli transparenty i plakaty domagające się czystego Kunmingu. Zdjęcia manifestacji i sił policyjnych przed siedzibą lokalnych władz obiegły sieć społecznościową Weibo, odpowiednik Twittera. Do diabła z rafinerią, PX precz z Kunmingu! - głosił jeden z plakatów.

PX - węglowodór aromatyczny paraksylen jest związkiem stosowanym do produkcji podstawowego surowca (PTA) służącego do uzyskania politereftalanu etylenu (PET) używanego do produkcji poliestru i plastikowych butelek na napoje. PX może być wysoce toksyczny.

Chiński gigant naftowy CNPC (China National Petroleum Corp) w lutym uzyskał zgodę na budowę kosztującej 20 mld juanów (3 mld USD) rafinerii w Anningu pod Kunmingiem. Oprócz benzyny, oleju napędowego, nawozów, miała ruszyć tam też produkcja PX. W tym tygodniu przedstawiciele władz Kunmingu ogłosili, że plany spełniają wymogi środowiskowe i mają istotne znaczenie dla gospodarki lokalnej.

Planowana rafineria, korzystająca z ropociągu z Birmy ma przerabiać do 10 mln ton ropy (z Arabii Saudyjskiej) rocznie. Bardzo szybko rozwijający się Kunming jest ważnym węzłem transportowym i gospodarczym dla południowo-zachodnich Chin i krajów Azji Południowo-Wschodniej. Ropociągiem i gazociągiem z Birmy (drogą krótszą od transportu morskiego) surowce miały popłynąć w końcu tego miesiąca, po ośmiu latach budowy obu rur. Po obu stronach granicy rury spotkały się z silną opozycją i ostatnio przedstawiciele Birmy zapowiedzieli opóźnienia.

Protest w Kunmingu, w którym wzięło udział około 2 tys. ludzi, według agencji AP był jednym z największych ostatnich protestów w Chinach przeciwko zanieczyszczeniom.

W odpowiedzi na protest z początku maja władze Kunmingu i PetroChina zorganizowały serię spotkań i obiecały, że produkcja petrochemiczna będzie bezpieczna dla środowiska. Ale oceny środowiskowej planowanych zakładów nie ujawniono i mieszkańcy miasta sceptycznie podchodzą do obietnic. - Nie potrzebujemy przyspieszonego rozwoju. Potrzebujemy zdrowego i spokojnego kraju - mówili protestujący.

Wcześniej w tym miesiącu władze udaremniły planowany protest przeciwko petrochemicznym zakładom w Chengdu, stolicy sąsiedniej prowincji Syczuan, kierując na ulice wzmocnione siły policyjne.

W listopadzie w mieście Ningbo nad Morzem Wschodniochińskim w prowincji Zhejiang (Czeciang) w rezultacie ulicznych protestów zawieszono plany produkcji petrochemicznej, a wielkie protesty z sierpnia 2011 roku w Dalianie (Talienie) nad Morzem Żółtym przeciwko zakładom produkującym PX doprowadziły do zamknięcia i przeniesienia fabryki.

Czytaj więcej o sytuacji w Chinach w Money.pl
Chińczycy nie chcą fabryk. Wyszli na ulice
Oficjalne media twierdzą, że w proteście udział wzięło około 200 osób, a wydarzeniom przyglądało się około 1000 gapiów.
To najgorszy rok od 20 lat w Chinach
Eksport chińskiego przemysłu tekstylnego zdecydowanie spowolnił - 2012 był najgorszym rokiem od 20 lat, porównywalnym tylko z kryzysowym 2009.
Protesty w Chinach. "Kochamy naszą gazetę"
Setki osób zgromadziły się pod siedzibą tygodnika Nanfang Zhoumo w Kantonie, by kontynuować rozpoczęty dzień wcześniej protest przeciw rządowej cenzurze mediów.
chiny, przemysł, protest, ochrona środowiska
PAP
Czytaj także
Polecane galerie