Przejeżdżające auta wytworzą energię elektryczną

Przejeżdżające auta wytworzą energię elektryczną

Fot. Bartek Chochołowski

W pewnej portugalskiej miejscowości powstaje ulica, która będzie produkować energię elektryczną wykorzystując nacisk samochodów i pieszych.

Innowacyjne rozwiązanie już wkrótce będzie testowane w Covilha (czyt. kowilJAŁ) w centralnej część kraju. Pomysłodawcy podkreślają, że podobne projekty są już wykorzystywane w innych krajach, ale portugalska technologia Wayenergy pozwala na wytworzenie nawet trzech razy więcej energii.

Prądotwórcza ulica będzie zainstalowana w centrum miasta jeszcze w maju, nieco później powstanie także w jednej z dzielnic Lizbony. Wytworzony w ten sposób prąd zasili uliczną sygnalizację świetlną i nowe elektroniczne tablice informacyjne. Cały system będzie w pełni samowystarczalny i ekologiczny. Jeśli testy wypadną pomyślnie, technologia zostanie wprowadzona do sprzedaży. Już teraz zainteresowały się nią międzynarodowe firmy.

energia, samochody, portugalia
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
roslinozerca
90.156.16.* 2013-05-06 15:04
ciezko sceptykom dogodzic ,ciekawostki , tylko to wszystko jest dziwne . Niby dla czlowieka , a jednak przeciw .
2013-05-06 09:00
pomysl dawno juz wymysliony jako system odzyskiwania energi podczas hamowania i to nawet nazwali jakims systemem kers chyba :) a pomysl dawno juz padl ze mozna wykorzystac samochody ktore moga sie poruszac w polu magnetycznym np :)
trajtorek
93.154.152.* 2013-05-05 22:45
W taki czy inny sposób musi to obciążać silnik pojazdu, cudów nie ma (np. uginając się lekko pod nim). Czyli, to po prostu bardzo nieefektowny technicznie i ekonomicznie sposób wytworzenia energii ze spalanej benzyny. Nie jest ekologiczny, tylko wręcz odwrotnie. Poza tym - zwykłe okradanie kierowców, którzy za benzynę płacą. Jedyny teoretyczny wyjątek, jaki mógłby być w porządku, to miejsca gdzie wszyscy hamują, jak zjazd do garażu wielopoziomowego. Ale takich jest dość niewiele.