Przełom w Chinach


W Chinach zniszczono 6 ton nielegalnej kości słoniowej zarekwirowanej przemytnikom w mieście Dongguan. To pierwszy niszczenie kości na tak wielką skalę.

Czarny rynek w Chinach kwitnie mimo, że handel wyrobami z kości słoniowej jest tutaj nielegalny. Według organizacji ekologicznych Chiny są największym na świecie rynkiem wyrobów z kości słoniowej. Władze pokazały stosy ozdób, rzeźb i kłów na spotkaniu z dziennikarzami, dyplomatami i ekologami.

Niestety w Chinach tak prężnie rozwijającej się gospodarce świata zakup wyrobów z kości słoniowej nadal jest symbolem statusu społecznego. Popyt na kość słoniową jest ciągle napędzany szybkim tworzeniem się ogromnej klasy średniej z siłą nabywczą. Cena za kość słoniową na czarnym rynku oscyluje w granicach 2 tys. dol. za kilogram zyskując tym samym miano "białego złota".

Zniszczone 6 ton kości to zdaniem urzędników tylko część nielegalnego wyrobu posiadanego przez Chiny. Jednak władze na chwilę obecną nie chcą ujawniać jak duża jest ilość nielegalnej kości słoniowej. Zniszczone wyroby pochodziły z transportów z Afryki, które zostały przechwycone przez celników. Wśród niszczonej kości znalazły się także rzeźby ze sklepów z Chin.

To nie pierwszy akt niszczenia kości słoniowej, w czerwcu ubiegłego roku Filipiny skruszyły i spaliły ponad 5 ton kości słoniowej o szacowanej wartości 10 mln dol. W listopadzie Stany Zjednoczone zniszczyły 6 ton kości słoniowej, która została zajęta na przełomie 25 lat. Gabon spalił w 2012 r. prawie 5 ton - Chiny wysłały jasny i silny przekaz do kłusowników, handlarzy i konsumentów, że przestępstwa na słoniach nie będą tolerowane. USA i Chiny dołącza do Kenii, Gabonu i Filipin, do wspólnoty narodów, które potępiły nielegalny biznes. Dochodzą nas też głosy, że na podobny czyn zdecydowała się, również Francja - informuje US Fish and Wildlife Service w oświadczeniu. Szacuje się, że tylko w zeszłym roku kłusownicy zabili 35 tys. słoni.

Źródło: cbsnews.com

Magdalena Pachura

chiny, szara strefa, zwierzęta, popyt, przemyt, ekologia, afryka, ochrona środowiska, celnicy, kłusownictwo, słoń, czarny rynek, eko, aktualności, kość słoniowa, białe złoto, gatunek, energia-pl.pl, status społeczny, gatunek pod ochroną, gatunek zagrożony
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie