Pumeks dryfuje po Pacyfiku. Badacze w szoku

Pumeks dryfuje po Pacyfiku. Badacze w szoku

Fot. PAP/EPA

Niewielkie skały wulkaniczne unoszą się na powierzchni Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeży Nowej Zelandii. Obszar, jaki zajmują zbliżony jest do powierzchni Belgii - podało dziś nowozelandzkie wojsko. Skały mogą pochodzić z jednego z podwodnych wulkanów.

Swobodnie pływające po oceanie wulkaniczne skały magmowe, czyli pumeks, rozmiarami przypominają piłeczkę golfową. Skalny dywan rozciąga się od wybrzeży Nowej Zelandii aż do archipelagu Tonga w Polinezji, a jego wymiary nowozelandzkie siły zbrojne szacują na około 463 km na 55,5 km.

Skały zostały wczoraj zbadane przez 85 naukowców z nowozelandzkiego instytutu geologicznego, geofizycznego i nuklearnego GNS Science, którzy orzekli, że najprawdopodobniej pumeks powstał na skutek wybuchu podwodnego wulkanu. Według nich erupcja ta nie jest powiązana z erupcją wulkanu Tongariro w Nowej Zelandii, który w zeszłym tygodniu wyrzucał z siebie pył i kamienie.

- To najdziwniejsza rzecz jaką kiedykolwiek widziałem w ciągu 18 lat spędzonych na morzu - powiedział jeden z członków załogi okrętu wojskowego, który zabrał grupę badaczy, by mogli przyjrzeć się temu niecodziennemu zjawisku. Opowiadał, że oświetlone reflektorami pumeksowe skałki odbijały białe promienie i przypominały lodowy szelf.

Władze zapewniają, że dryfujący pumeks nie stwarza zagrożenia dla statków.

wulkan, pacyfik, ocean spokojny, pumeks
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
abusia
195.35.80.* 2012-08-13 15:27
że skały magmowe to pumeks nie że te dryfujące po morzu nazywają się pumeks.. nie siej zamętu
andrzej1982
89.79.238.* 2012-08-12 17:26
Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. " Swobodnie pływające po oceanie wulkaniczne skały magmowe, czyli pumeks..." Z tego wynika że pumeks to pływające po oceanie wulkaniczne skały magmowe, a z tego co wiem definicja pumeksu jest zgoła inna.