Raport OECD


Wczoraj Sekretarz Generalny OECD Ăngel Gurria przedstawił XIII raport na temat stanu polskiej gospodarki. Jakie są oceny i rekomendacje dla Polski zawarte w tym raporcie?

Przedstawienie raportu OECD

Przedstawienie raportu obyło się podczas konferencji prasowej w ministerstwie gospodarki. Z Sekretarzem Generalnym OECD Ăngelem Gurrią spotkał się wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Podczas spotkania omówiono przede wszystkim oceny i rekomendacje zawarte w XIII raporcie OECD.

Minister gospodarki zauważył, że rekomendacje są ważną wskazówką dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki. -Rola rekomendacji jest tym większa, iż są one brane pod uwagę nie tylko przez państwa członkowskie OECD, ale również przez krajowe i międzynarodowe instytucje finansowe - tłumaczył wicepremier. Sekretarz Generalny OECD zaznaczył, że ostatnie lata były znaczące dla rozwoju Polski. Nastąpił duży wzrost gospodarczy, a także podniesienie dochodów i jakości życia ludności. Aby wykorzystać swój potencjał gospodarczy Polska musi wdrażać dalsze reformy z zakresu polityk rynku pracy i konkurencji.

Dalsze reformy

Według Olgierda Dziekońskiego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, aby to osiągnąć Polska musi wdrożyć zmiany na rynku pracy, a także ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. - To przede wszystkim kwestia konieczności uniknięcia pułapki średniego dochodu, czyli zmiana funkcjonowania rynku pracy, jego uelastycznienie, zlikwidowanie swoistego dualizmu na rynku pracy, gdzie mamy kwestie umów krótkoterminowych i tych nie w pełni opodatkowanych. Po drugie, jest to kwestia koniecznej deregulacji związanej z ułatwieniem funkcjonowania firm. Bardzo ważne jest usprawnienie prawa upadłościowego, tak, żeby możliwość powrotu do funkcjonowania na rynku pracy była znacznie łatwiejsza - tłumaczył Olgierd Dziekoński.

Według raportu Polska powinna także przyspieszyć prywatyzację. Pomimo usilnych działań w tym kierunku wciąż mamy bardzo wysoki udział przemysłu państwowego w całej strukturze gospodarczej. - Bardzo ważna jest również kwestia usprawnienia funkcjonowania rynku związanego z systemem podatkowym, czyli ordynacji podatkowej. Ta kwestia była i będzie mocno podnoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w wielu jego rekomendacjach dotyczących zmiany dla Polski, a w szczególności dla małych i średnich firm - dodał Dziekoński. Cały raport dostępny tutaj .

Źródło: Ministerstwo Gospodarki/Newseria Biznes

Joanna Lipińska-Kaźmierska

j.lipinska-kazmierska@energia-pl.pl

inwestycje, prywatyzacja, przedsiębiorstwa, gospodarka, ministerstwo gospodarki, praca, przemysł, innowacje, informacje, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, warto wiedzieć, energiamax.pl
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie