Reaktor jądrowy w Japonii. Wyłączą ostatni

Reaktor jądrowy w Japonii. Wyłączą ostatni

W marcu 2011 roku Japonię nawiedziło silne trzęsienie ziemi.</br> Uszkodzeniu uległa wtedy elektrownia w Fukushimie</br> Fot. HAP/Quirky China News / Rex Feat/EAST NEWS
W marcu 2011 roku Japonię nawiedziło silne trzęsienie ziemi.
Uszkodzeniu uległa wtedy elektrownia w Fukushimie
Proces rozpoczął się wczoraj o godzinie 16.40 (9.40 czasu polskiego). Reaktor ten, nr 4 o mocy 180 MW, działał w elektrowni Ohi w prefekturze na zachodzie kraju - poinformował rzecznik operatora Kansai Electric Power (KEPCO).


Po jego całkowitym zatrzymaniu, które, według operatora, ostatecznie nastąpi w poniedziałek rano, Japonia zostanie pozbawiona energii nuklearnej, tak jak do tego doszło pomiędzy majem a lipcem 2012 roku. W kraju nie pracuje obecnie żaden z 50 reaktorów.

W marcu 2011 roku Japonię nawiedziło silne trzęsienie ziemi, a w wybrzeże uderzyła fala tsunami, która poważne uszkodziła jeden z reaktorów w elektrowni Fukushima. Jej operator, firma TEPCO stale walczy ze skutkami katastrofy, w tym regularnymi wyciekami skażonej wody.

Wyłączone reaktory są modernizowane, by mogły spełniać nowe normy bezpieczeństwa. Prawdopodobnie część z nich zostanie uruchomionych pomiędzy grudniem 2013, a połową 2014 roku.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie