Reklamówki biodegradowalne to tylko "dodatkowy zarobek"?

Reklamówki biodegradowalne to tylko "dodatkowy zarobek"?

Fot. Eric Herchaft/Reporter

Płatne plastikowe siatki na zakupy, które mają być bardziej ekologiczne, często są tylko dodatkowym źródłem dochodu dla sklepów - pisze Puls Biznesu.

- Torba przyjazna środowisku, reklamówka biodegradowalna - to tylko niektóre hasła, które kierują do klientów sieci handlowe. Te dodatkowo płatne siatki są reklamowane jako ekologiczne.

Sęk w tym, że same torby to, zdaniem branży opakowaniowej, marginalna część całej masy opakowań. We Włoszech kompostowalne reklamówki stanowią kilkadziesiąt procent wszystkich. W Polsce torba wielokrotnego użytku niekoniecznie musi być ekologiczna, gdyż to, że można jej użyć wiele razy nie może być dowodem na to, że jest dobra dla środowiska - pisze gazeta.

Reklamówka biodegradowalna również nie oznacza, że mamy do czynienia z ekologicznym opakowaniem. Polskie prawo nie definiuje biodegradowalności. Oznaczać to może, że torba się rozpada, ale nie na biomasę lecz na syntetyczne cząsteczki. Ekologiczny rozkład to kompostowalność. Z kompostowalnych toreb korzystają nieliczne sieci handlowe w Polsce.

Wzmocnione i ekologiczne siatki kosztują - w zależności od sklepu - od 8 do 50 groszy. Zdaniem ekspertów, przy hurtowych zamówieniach sieci handlowych, koszt produkcji takiej siatki to maksymalnie 1 grosz. Dlatego w ich ocenie, torby przyjazne środowisku to na bardziej marżowy niż ekologiczny produkt.

ekologia, zakupy, reklamówka biodegradowalna
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
TomKs1
159.245.16.* 2013-09-06 10:25
Nie trzeba było geniusza, żeby zgadnąć, że na całej awanturze o reklamówki najlepiej wyjdą sklepy...
Biorąc pod uwagę ekologię (prawdziwą, nie ekofanatyków-idiotów), trzeba się zastanowić, jaki procent opakowań stanowią reklamówki. Moim zdaniem mizerny. Prawie wszystko, co kupujemy w sklepie jest opakowane, na ogół w plastik, i to dużo grubszy niż torebki. Tu jest pole do działania.
Najbardziej ekologiczny śmieć, to ten, którego nie ma wcale.