Rocznica zrzucenia bomby na Nagasaki. To już 67 lat

Rocznica zrzucenia bomby na Nagasaki. To już 67 lat

Fot. PAP/EPA
Dziś mija 67. rocznica zrzucenia bomby atomowej na japońskie miasto Nagasaki. Był to ostateczny cios dla Japończyków, który zakończył drugą wojnę światową.

Atak nuklearny na Nagasaki nastąpił trzy dni po podobnym ataku na Hiroszimę. Ówczesny prezydent USA - Harry Truman tłumaczył - Zrobiliśmy to, by zakończyć cierpienia wojenne. Będziemy używać broni jądrowej aż pokonamy japońskie siły.


Po eksplozji bomby nad Nagasaki, temperatura wzrosła do tysięcy stopni. Fala uderzeniowa i pożary uśmierciły kilkadziesiąt tysięcy ludzi i zniszczyły prawie całe miasto. Krótko potem, cesarz Japonii, którego armia walczyła z wojskami USA, skapitulował. Nagasaki to jednak nie tylko wspomnienie ataku jądrowego. To także miasto o bogatej historii. To tutaj w XVI wieku nawiązano pierwsze kontakty handlowe z Portugalczykami, a także dokonano pierwszej w Japonii egzekucji chrześcijan.

Do dziś jest to bogate kulturowo miasto skąd bliżej jest do Szanghaju w Chinach, czy Seulu w Korei niż do japońskiej stolicy Tokio.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś rocznica wielkiej tragedii ludzkości
Uroczystości ku czci tysięcy ofiar amerykańskiej bomby atomowej, zrzuconej na Hiroszimę 67 lat temu odbyły się z udziałem przedstawicieli 70 krajów.
Wykonali dwa wyroki śmierci. A w kolejce...
To jedyny kraj rozwinięty, w którym stosuje się najwyższy wymiar kary. Na wyrok czeka tu 130 osób.
Tysiące protestujących w Tokio. Powód?
Najpierw przeszli ulicami stolicy, później utworzyli żywy łańcuch wokół parlamentu, domagając się, by rząd zrezygnował z energii atomowej.
bomba, hiroszima, nagasaki
IAR
Czytaj także
Polecane galerie