Rosja będzie sądzić działaczy Greenpeace'u za piractwo

Rosja będzie sądzić działaczy Greenpeace'u za piractwo

Fot. Denis Sinyakov/Greenpeace
- Grupa osób, najprawdopodobniej związanych z organizacją Greenpeace, przypłynęła na pokładzie statku 'Arctic Sunrise' na platformę wiertniczą Prirazłomnaja, na którą próbowali się wspiąć. Ich nielegalna akcja została przerwana przez funkcjonariuszy straży granicznej - głosi oświadczenie Komitetu.

Ekolodzy z organizacji Greenpeace, którzy w zeszłym tygodniu przeprowadzili protest na platformie Gazpromu, będą sądzeni niezależnie od obywatelstwa; wszczęto przeciwko nim śledztwo pod zarzutem piractwa - podał we wtorek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Agencja AFP informowała, że za piractwo grozi w Rosji nawet 15 lat więzienia.

We wtorek Arctic Sunrise, zatrzymany 19 września na Morzu Barentsa przez straż przybrzeżną Rosji, przybył do Murmańska.

Arctic Sunrise był eskortowany przez rosyjskie służby do portu w Murmańsku od czwartku, kiedy to straż przybrzeżna Federacji Rosyjskiej przypuściła na jednostkę szturm z powietrza w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża FR.

Działacze z załogi Arctic Sunrise od kilku dni prowadzili na tym akwenie protest przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. W środę dwóch ekologów, Szwajcar i Fin, wspięło się na należącą do koncernu Gazprom platformę i przywiązało się do niej linami. Obaj zostali zatrzymani. Próbując udaremnić środową akcję, rosyjscy strażnicy graniczni oddali w kierunku statku kilkanaście strzałów ostrzegawczych.

Ekologom postawiono zarzuty terroryzmu i prowadzenia nielegalnej działalności naukowo-badawczej. Działacze Greenpeace'u odpierają te zarzuty i twierdzą, że zatrzymano ich na wodach międzynarodowych.

Statek Arctic Sunrise pływa pod banderą holenderską. W sumie zatrzymano 27 ekologów z 18 krajów; wśród nich jest obywatel Polski Tomasz Dziemiańczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
"Arctic Sunrise" zaaresztowany w Murmańsku
Działaczom grożą konsekwencje za akcję na platformie wiertniczej Gazpromu.
Rosja oskarża Greenpeace o "prowokację"
Rosja oskarżyła dziś Greenpeace o "prowokację", za jaką uważa wpłynięcie statku Arctic Sunrise na Morze Karskie bez zezwolenia.
Straż Rosji na pokładzie statku Greenpeace
Grupa z Greenpeace na Arctic Sunrise protestuje przeciwko wierceniom prowadzonym przez firmy naftowe Rosnieft i ExxonMobil w rosyjskiej części Oceanu Arktycznego na wysokości Syberii.
rosja, greenpeace, piractwo, arctic sunrise
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
edek956
37.190.190.* 2013-09-24 23:39
Brawo Putin. Może on weźmie się wreszcie za ten "zielony" terroryzm.