Ruszyła szósta edycja konkursu na Rolnika Roku

Ruszyła szósta edycja konkursu na Rolnika Roku

Po raz kolejny, WWF Polska we współpracy z organizacjami rolniczymi organizuje konkurs "Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego", w którym nagradzani są rolnicy prowadzący swoją działalność w sposób przyjazny dla przyrody i Bałtyku. W konkursie przewidziane są wysokie nagrody pieniężne.

WWF Polska/Ola Jennersten

Jest to już szósta edycja konkursu, którego celem jest pokazanie najlepszych, przyjaznych Morzu Bałtyckiemu praktyk, stosowanych w rolnictwie. Konkurs jest też doskonałą okazją, aby wyróżnić rolników prowadzących swoją działalność uwzględniając, m.in. zmniejszenie ilości szkodliwych zanieczyszczeń emitowanych z ich gospodarstw, szczególnie związków azotu i fosforu, które są głównymi winowajcami zjawiska eutrofizacji morza, m.in. zakwitu sinic w okresie letniego wypoczynku. O miano rolnika najbardziej przyjaznego środowisku będą ubiegać się rolnicy z dziewięciu krajów nadbałtyckich. W historii konkursu Polak już raz został jego zwycięzcą. Był nim Marian Rak, właściciel gospodarstwa z Dolnego Śląska.

Główna nagroda w konkursie, dla zwycięzcy etapu międzynarodowego - obejmującego kraje położone nad Bałtykiem - wynosi 10 000 euro. Ponadto, zwycięzcy polskiej edycji konkursu otrzymają nagrody w wysokości 1000 euro za I miejsce, 500 euro za II miejsce oraz 300 euro za III miejsce. Wyróżnione gospodarstwa otrzymają certyfikaty, które poświadczą o ich pro-ekologicznym profilu. - Zgłoszenia, które otrzymaliśmy w minionym roku w Polsce były na bardzo wysokim poziomie i świadczyły o znacznym zaangażowaniu uczestników konkursu w ochronę środowiska- mówi Marta Kalinowska z WWF Polska- W tym roku chcielibyśmy również zachęcić do udziału w konkursie rolników, którzy mogą stanowić przykład przyjaznego morzu gospodarowania substancjami odżywczymi. Do praktyk rolniczych przyjaznych środowisku morskiemu należą m.in.: stosowanie odpowiednio dobranej ilości nawozów naturalnych (obornik, kompost), płytka orka, strefy buforowe, oczka wodne, uprawa bezpłużna i inne.

- Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy w wersji elektronicznej lub papierowej i przesłać go na adres fundacji WWF Polska do 30.04- zachęca Kalinowska- Zarówno formularz, jak i kryteria konkursowe dostępne są na naszej stronie internetowej pod adresem: wwf.pl/rolnikroku . Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i do promowania razem z nami ekologicznych sposobów prowadzenia gospodarstwa.

WWF

inwestycje, ue, gospodarka, unia europejska, przemysł, ekologia, ochrona środowiska, innowacje, informacje, rolnik, wwf, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energiamax.pl
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie