Rynek energii w Wielkiej Brytanii. Wchodzą w życie zmiany w sprzedaży prądu

Rynek energii w Wielkiej Brytanii. Wchodzą w życie zmiany w sprzedaży prądu

Fot. wakila/iStockphoto
W tym tygodniu zaczynają obowiązywać zmiany na brytyjskim detalicznym rynku energii - poinformował regulator rynku gazu i energii elektrycznej Ofgem. Zgodnie z nimi dostawcy energii muszą między innymi ograniczyć liczbę oferowanych klientom taryf.

Zmiany wdrażane będą stopniowo w tym i od początku przyszłego roku. Pod groźbą kar dostawcy muszą zapewnić swoim klientom jasną i przejrzystą komunikację od momentu przedstawienia oferty handlowej przez cały okres współpracy.

- Dostawcy podjęli już pewne działania w celu uczynienia rynku energii prostszym w zrozumieniu dla swoich klientów. Doceniamy te działania, jednak pakiet reform, które wprowadzamy, idzie jeszcze dalej. Standardy, które wprowadzamy, wymagać będą od dostawców całkowitego przewartościowania dotychczasowych metod komunikacji z klientami - powiedział szef Ofgem Andrew Wright.

Najbardziej istotna z punktu widzenia klientów zmiana - ograniczenie liczby taryf proponowanych przez dostawców do czterech dla każdego paliwa (gazu oraz energii elektrycznej) - wejdzie w życie do końca tego roku.

Na marzec przyszłego roku zaplanowano wprowadzenie kolejnych zmian, wśród których znajdzie się m.in. wymóg przedstawiania przez dostawców klientom najtańszej dostępnej dla nich taryfy na każdym rachunku.

Wreszcie, z końcem czerwca 2014 roku zaczną obowiązywać przepisy nakazujące dostawcom przeniesienie wszystkich klientów pozostających na tzw. martwych taryfach, czyli takich, które nie są oferowane nowym klientom, na najtańsze dostępne taryfy.

Zmiany wprowadzone przez Ofgem były efektem licznych wykroczeń, których w ostatnich latach dopuszczali się dostawcy energii, począwszy od przedstawiania klientom nieprawdziwych informacji handlowych, aż po manipulowanie cenami energii. W efekcie ostatnie badania wykazały najniższy od lat poziom zaufania konsumentów wobec koncernów energetycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz łupkowy szansą na walkę z ubóstwem?
Rozwinięcie technologii wydobywania łupków może ulżyć pięciu milionom brytyjskich gospodarstw, mających dziś problemy z zapłaceniem rachunków. A ekolodzy to ignorują.
11 procent Brytyjczyków ledwo stać na prąd
Aż 11 procent Brytyjczyków ledwo stać na to, by zapłacić rachunki za prąd.
Brytyjczycy wzmacniają sektor rafineryjny
Brytyjski rząd powinien utrzymać w dobrej kondycji krajowy sektor rafineryjny wynika z raportu parlamentarnego komitetu do spraw energii.
energetyka, prąd, wielka brytania
PAP
Czytaj także
Polecane galerie