San Diego wprowadza inteligentny system oświetlenia

San Diego wprowadza inteligentny system oświetlenia

Korki, zatłoczone chodniki, ścisk w środkach transportu publicznego czy niedostatek miejsc parkingowych - mieszkańcy wielkich miast na całym świecie codziennie borykają się z podobnymi wyzwaniami. Najwyższy czas, aby zacząć się z nimi mierzyć. Jak wynika z raportu McKinsey & Co., opublikowanego w czerwcu br., ponad połowa ludności na świecie żyje dziś w miastach, a liczba ta do 2030 roku wzrośnie do 60%, co oznacza, że na obszarach miejskich przybędzie do tego czasu aż 1,4 mld ludzi.

Na wdrożenie rozwiązań z zakresu inteligentnego miasta zdecydowały się władze San Diego. Projekt realizowany w centrum miasta obejmuje system GE o nazwie "Inteligentne środowiska dla miast". To kolejne zastosowanie Internetu Przemysłowego, który łączy urządzenia - w tym przypadku lampy uliczne LED - z oprogramowaniem analitycznym oraz rozwiązaniami umożliwiającymi przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej. W San Diego zainstalowano system bezprzewodowy o nazwie LightGrid umożliwiający monitoring i zdalne sterowanie oświetleniem ulicznym. Rozwiązanie objęło 3 000 latarni ulicznych. W rezultacie miasto oszczędza ponad 250 tys. dolarów rocznie na kosztach energii elektrycznej i konserwacji.

- Nasze miasta muszą stać się inteligentne, jeśli mają dalej rozwijać się w obliczu tak znacznej urbanizacji. Przykładowo, systemy inteligentnego oświetlenia będą mogły w przyszłości wspierać władze miejskie w zmniejszaniu zagęszczenia ruchu, zwalnianiu przestrzeni parkingowych czy wyznaczaniu najdogodniejszych tras dla nowych ścieżek rowerowych. Umożliwią także policji i służbom medycznym podgląd parków oraz dzielnic w czasie rzeczywistym, a ponadto będą w stanie wysyłać ostrzeżenia środowiskowe - mówi Rick Freeman, Globalny Menedżer Produktu dla urządzeń inteligentnych w GE Lighting.

Nowy program pilotażowy realizowany w śródmieściu San Diego jest pierwszym przypadkiem zastosowania inteligentnego oświetlenia w USA. Obejmuje on oprawy oświetleniowe znajdujące się w dzielnicach Little Italy i Gaslamp. Lampy wyposażone są w czujniki i oprogramowanie komputerowego nadzoru, dzięki czemu mogą gromadzić między innymi dane związane ze stopniem obłożenia parkingów. Przesyłane są one do Predix, platformy GE dla Internetu Przemysłowego korzystającej z chmury obliczeniowej, która przeprowadza ich analizę w czasie rzeczywistym. - Dzięki inteligentnym technologiom GE zaczynamy wykorzystywać nasze latarnie uliczne w sposób, który jeszcze kilka lat temu był zupełnie nie do pomyślenia - tłumaczy David Graham, zastępca dyrektora biura ds. operacyjnych w San Diego.

Potencjalne możliwości wykorzystania systemu są nieograniczone. Dane mogą pomóc programistom tworzyć efektywne aplikacje parkingowe, które poprowadzą użytkowników do wolnego miejsca i pozwolą im uiścić odpowiednią opłatę za pomocą smartfona. Jak mówi Freeman z GE Lighting, w przyszłości przy pomocy jednej aplikacji będzie można dokonać rezerwacji w lokalu, znaleźć najszybszą drogę dojazdu i zarezerwować bliskie miejsce parkingowe. - Koszt przetwarzania danych jest coraz mniejszy, podobnie jak ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania czujników - mówi Freeman - Jednocześnie sieci bezprzewodowe i WiFi są w miastach coraz powszechniejsze. Wszystko to sprawia, że przebywanie w przestrzeni miejskiej nabiera całkiem nowego wymiaru i zaczynamy jej doświadczać w nowy, niezwykły sposób.

GE rozpoczęło niedawno współpracę z SST Inc., twórcą pakietu oprogramowania ShotSpotter do wykrywania i lokalizacji przestępczości, aby umieścić zaawansowaną technologię wykrywania strzałów z broni w inteligentnych latarniach ulicznych LED GE - ma to pomóc służbom ratowniczym szybciej reagować na niebezpieczne incydenty. To ekskluzywne rozwiązanie doda możliwość wykrywania strzałów w czasie rzeczywistym do rozwiązań GE w programie Inteligentnych Środowisk dla Miast, które oferuje oświetlenie LED z oprogramowaniem i systemem czujników, zasilane przez Predix. To tylko jedna z wielu innowacji, jakie GE chce zaprezentować w Barcelonie (mianowaną niedawno najmądrzejszym miastem na świecie w badaniu przeprowadzonym przez specjalistę badań rynku Juniper), która jest gospodarzem corocznego Smart City Expo w dniach 17-19 listopada. GE, wraz ze swoimi klientami, wyruszyło w podróż mającą na celu wprowadzenie w życie różnych sposobów, w jakich technologia LED i potężne narzędzia danych mogą tworzyć wartość w obrębie i poza granicami miasta.

energia, inwestycje, energetyka, gospodarka, przemysł, ekologia, ochrona środowiska, energia elektryczna, innowacje, informacje, led, aktualności, oświetlenie led, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energiamax.pl, inteligentne oświetlenie
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie