Sektor naftowo-gazowy w Wielkiej Brytanii jest wart 35 mld funtów

Sektor naftowo-gazowy w Wielkiej Brytanii jest wart 35 mld funtów

Fot. Christian Lagereek.
Fahraeus/Dreamstime.com
Składniki sektora naftowo-gazowego w Wielkiej Brytanii warte są 35 mld funtów - oszacowała firma doradcza EY w raporcie przygotowanym na zlecenie organizacji branżowej Oil & Gas UK.

Raport powstał na zlecenie organizacji branżowej, ale w jego powstanie zaangażowane były również rządowe departamenty ds. przedsiębiorczości oraz energii i zmian klimatu.

Autorem raportu jest firma doradcza EY, która przeanalizowała ponad 3 tys. spółek zaangażowanych w brytyjski sektor upstream, zarówno jako dostawców produktów jak i usług, których ponad 50 proc. przychodów pochodziło właśnie z sektora ropy i gazu.

Z tych analiz wynika, że rynek produkcji i usług na rzecz branży naftowo-gazowej w Wielkiej Brytanii wart jest około 35 mld funtów, z czego 42 proc. to przychody z eksportu. Pomiędzy 2008 a 2012 rokiem wysokość przychodów wzrosła aż o 11,4 mld funtów. W tym okresie w sektorze przybyło również 290 nowych przedsiębiorstw.

Z raportu wynika także, iż pomiędzy 2008 a 2012 rokiem liczba osób zatrudnionych w spółkach działających na rzecz sektora upstream wzrosła o ponad 21 tys. W sumie zatrudniają one obecnie ponad 200 tys. pracowników.

Raport potwierdza znaczenie i potencjał brytyjskiego sektora naftowo-gazowego. Zachęcające jest również to, że ponad 40 proc. uwzględnionych w nim firm eksportuje swoje produkty i usługi za granicę. Według naszych prognoz udział ten będzie jeszcze rósł - skomentował Michael Fallon, minister ds. energii w Departamencie Energii i Zmian Klimatu (DECC).

Przypomniał również, że niemal rok temu DECC wdrożył strategię dla sektora naftowo-gazowego, która ma zaktywizować spółki z szeroko rozumianego łańcucha wartości do eksportu swoich produktów i usług, ale również zachęcić do nowych inwestycji spółki spoza Wielkiej Brytanii.

Wyniki raportu spotkały się z przychylnym przyjęciem także ze strony szkockiego rządu autonomicznego, dla którego sektor naftowo-gazowy będzie kluczowy w przypadku opowiedzenia się Szkotów za niepodległością we wrześniowym referendum.

Raport uświadamia jak dużą rolę dla gospodarki odgrywa i będzie odgrywał sektor oil & gas. Nie dziwi również, że dominującą rolę w sektorze odgrywają spółki zlokalizowane na terenie Szkocji. Nasze firmy wykorzystują swoją szansę i zdobywają nowe kontrakty na dostawy swoich produktów i usług, w tym również poza granicami Wielkiej Brytanii - skomentował Fergus Ewing, minister ds. energii w szkockim rządzie.

Raport nie obejmuje przy tym złóż niekonwencjonalnych. W ostatnich dniach opublikowany został poświęcony im raport, również przygotowany przez firmę EY, według którego sektor gazu łupkowego może potencjalnie przynieść brytyjskiej gospodarce 33 mld funtów przychodów.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Muchozol
31.174.49.* 2014-04-25 15:47
Po co się męczyć, Puciu ma tańszy a w pakiecie z CO2 to nawet bezkonkurencyjny bo konkurenci padają jak muchy...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/