Śmieci w Polsce. Sztokholm zainteresowany

Śmieci w Polsce. Sztokholm zainteresowany

Fot. mokra/sxc.hu

Należąca do miasta Sztokholm i koncernu Fortum elektrociepłownia Hoegdalen sprowadziła z Neapolu 6 tys. ton śmieci, aby w procesie spalania otrzymać z nich energię oraz ciepło. Szwedzi chętnie przyjmą odpady również z Polski.

Śmieci pochodzące z gospodarstw domowych mieszkańców Neapolu zostały przetransportowane z Włoch do Szwecji drogą morską przez Kanał Kiloński i Morze Bałtyckie.

- Możemy przyjąć śmieci również z Polski, to przecież bliżej - przyznał w rozmowie PAP Ulf Wikstroem z Fortum w Sztokholmie. Zastrzega jednak, że sprawa nie jest wcale prosta. - Musimy znaleźć odpowiedniego dostawcę. Takie odpady muszą być posortowane, na przykład nie zawierać metali ciężkich - powiedział Wikstroem.

Poza tym, jak podkreśla szwedzki przedstawiciel Fortum, podczas importu śmieci brane są pod uwagę także kwestie prawno-podatkowe.

Z informacji uzyskanych przez PAP w polskim oddziale koncernu Fortum wynika, że różne polskie miasta zgłaszały się już do przedstawicieli Fortum w Polsce, wiedząc że Szwecja potrzebuje odpadów jako paliwa energetycznego. "Polski oddział Fortum analizuje teraz propozycje od polskich miast w tym zakresie - poinformowało Fortum Polska.

Fortum planuje w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne budowę podobnych elektrociepłowni wykorzystujących śmieci również w Polsce.

Elektrociepłownia Hoegdalen znajduje się w południowej dzielnicy Sztokholmu, w niedalekiej odległości od osiedli mieszkaniowych oraz leśnego rezerwatu. Zakład zaopatruje w energię i ciepło południową część miasta.

Czytaj więcej o problemach ze śmieciami w Money.pl
Samochody z reklamówek. I nie tylko
Ze zużytych toreb plastikowych i innych odpadów można uzyskać włókno węglowe - znakomity materiał na jachty, śmigła helikopterów, samochody wyścigowe czy filtry stosowane w przemyśle.
Kosmiczne śmieci będą wykrywać radarem
Nowy typ sieci radarowej, opracowany przez amerykańskich naukowców, umożliwi śledzenie bardzo małych obiektów w kosmosie.

 

szwecja, śmieci, energia ze śmieci
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Spooke23
83.11.45.* 2012-05-12 12:55
to sie nazywa innowacyjna gospodarka a nie republika bananowa gdzie najwiekszym problemem jest "ustawka" kaczynski-tusk. Wezcie sie w tym sejmie do roboty i uwolnijcie polskich przedsiebiorcow naukowcow od toksycznych przepisow to moze pomalu ale zaczniemy gonic cywilizacje!!