Środki ochrony roślin uśmiercają larwy pszczół

Środki ochrony roślin uśmiercają larwy pszczół

Fot. staflo/cc/flickr.com
Szkodliwe są cztery powszechnie wykorzystywane pestycydy, zwalczające szkodniki i grzyby upraw - alarmują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach PLOS ONE.


- Uznaliśmy też, że negatywny wpływ tych pestycydów jest większy, jeśli poza ulem występuje ich kombinacja
- powiedział prof. entomologii Jim Frazier z Pennsylvania State University. W jego ocenie bezpieczeństwo pestycydów oceniane jest tylko w odniesieniu do dorosłych osobników i nie bierze się pod uwagę ich mieszanin, dlatego procedury amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) powinny zostać zmodyfikowane.

Frazier przypomniał, że poprzednie eksperymenty jego zespołu wykazały, że razem z pyłkiem pszczoły przynoszą do ula średnio sześć różnych pestycydów. Tym pyłkiem w postaci pierzgi karmione są później larwy. Badacze analizowali w laboratorium wpływ czterech popularnych insektycydów i fungicydów - fluwalinatu, kumafosu, chlorotalonilu, chlorpyrifosu. Interesowało ich też działanie N-metylopirolidonu (NMP), który wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik umożliwiający lepsze przenikanie aktywnych składników pestycydów.

- Uznaliśmy, że mieszanina pestycydów może mieć poważniejsze konsekwencje dla larw niż pojedyncze substancje - powiedział Frazier. Larwy były najbardziej wrażliwe na chlorotalonil, a także na jego połączenie z fluwalinatem. Równie niekorzystna była mieszanka chlorotalonilu i kumafosu. Dla kontrastu, dodatek kumafosu znacząco zmniejszał toksyczność mieszaniny fluwalinatu i chlorotalonilu.

Prof. entomologii Chris Mullin z Pennsylvania State University twierdzi, że te pestycydy mogą bezpośrednio zatruwać larwy albo przyczyniać się do ich śmierci w pośredni sposób, zaburzając działanie dobroczynnych grzybów, które są istotne dla przygotowywania pierzgi.

- Długotrwałe narażenie na pestycydy we wczesnym życiu pszczół może przekładać się na ich niedostateczne odżywienie lub bezpośrednie zatrucie, a to ma wpływ na przetrwanie i rozwój całych pszczelich rojów - powiedział Mullin. Badacze zauważają, że fluwalinat i kumafos są stosowane przez pszczelarzy do kontrolowania pasożytów pszczół Varroa destructor, które w ulu mogą przetrwać nawet pięć lat. Fungicyd chlorotalonil z kolei jest często wykorzystywany podczas kwitnienia roślin, gdyż zakładano, że jest bezpieczny dla pszczół.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
kingbee
79.189.161.* 2014-01-29 12:51
"Badacze zauważają, że fluwalinat i kumafos są stosowane przez pszczelarzy do kontrolowania pasożytów pszczół Varroa destructor, które w ulu mogą przetrwać nawet pięć lat."
nie "kontrolowania" lecz zwalczania. To myląca kalka z angielskiego. Poza tym co znaczy że v.d. mogą przetrwać 5 lat? pojedyńcze osobniki do ok. pół roku. Ale populacja w rodzinie bez leczenia (trucia pasożytów) rzadko przeżyje 5 sezonów, z reguły padnie wcześniej, razem z całą rodziną pszczelą. Ale ze względu na leczenie (w Pl to głównie amitraz i flumetryna), pszczoły nadal żyją mimo że pasożyt pojawił się i rozprzestrzenił u nas ponad 30 lat temu. Natomiast są pszczelarze, którzy walczą z warrozą przy pomocy kwasów organicznych (co niestety też szkodzi pszczołom, ale miód wydaje się być bardziej czysty).