Startuje kampania zachęcająca do oszczędności energii

Startuje kampania zachęcająca do oszczędności energii

Fot. Reporter

Od jutra w największych ogólnopolskich stacjach telewizyjnych emitowane będą humorystyczne spoty zachęcające do oszczędzania energii - poinformował resort środowiska, któremu przewodzi Marcin Korolec (na zdjęciu). Kampanię ministerstwa wsparli profesorowie: Jerzy Bralczyk i Zbigniew Lew-Starowicz.

Ministerstwo przypomina, że możemy oszczędzać energię w domu na wiele sposobów. - Wymiana standardowego oświetlenia o mocy 100 W na jedną świetlówkę energooszczędną o mocy 20 W daje roczne oszczędności w wysokości ok. 40 zł - przekonuje resort na stronie internetowej. Jak podaje, wymieniając jedną żarówkę na energooszczędną, w ciągu roku można zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ok. 88 kilogramów. Aby zneutralizować taką ilość CO2, potrzeba ok. 17 drzew.

Wyłączając urządzenia ze stanu czuwania czy oszczędzając energię cieplną, przykręcając termostaty w grzejnikach, zaoszczędzimy natomiast nawet kilkaset złotych rocznie. - Oszczędzanie, do którego zachęcamy, to właśnie pozbywanie się drobnych, zupełnie niepotrzebnych wydatków, które łącznie stworzą duży efekt. Warto także zaznaczyć, że to, co dobre dla naszych kieszeni, jest też dobre dla środowiska i naszego zdrowia. Zużywając mniej energii, potrzebujemy mniej paliw, które musimy spalić w celu jej wytworzenia, emitując przy tym mniej szkodliwych substancji i gazów cieplarnianych - powiedział cytowany przez resort minister środowiska Marcin Korolec.

Spoty można także obejrzeć na kanale MŚ w serwisie YouTube. Kampania potrwa do połowy listopada. Swoim autorytetem wsparli ją profesorowie: Jerzy Bralczyk oraz Zbigniew Lew-Starowicz. - Pomysł spotów telewizyjnych odnosi się do kontekstu sporów językowych oraz relacji między ludźmi. Stąd udział znanych autorytetów, profesorów, którzy komentują zachowania występujących par - wyjaśnił resort.

W ramach kampanii powstanie także strona internetowa, na której będzie można znaleźć porady inspirujące do oszczędzania energii. Akcja jest finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Quasimodoxxl
83.11.120.* 2012-10-01 05:17
Oszczędzanie energii to dla naszej energetyki cios poniżej pasa. Dlaczego? - bo jeżeli rzeczywiście każdy zacznie oszczędzać, to straci na tym właśnie energetyka. Chyba, że podniesie ceny.
chmwd
195.210.60.* 2012-10-01 00:35
Duże oszczędności, a przede wszystkim pewniejsze, dałoby wywalenie z pracy Marcina Korolca. Ciekaw też jestem jakie wynagrodzenie ministerstwo zaproponowało profesorskim „autorytetom”. W obecnej sytuacji zacieśniania portfeli podatników, wygląda to tak, że pasożytnicza władza zachęca ludzi do oszczędności tylko po to, żeby mieli więcej pieniędzy na płacenie podatków.
Gdybym żył w wolnym kraju to mógłbym np. zaoszczędzić 223,80 zł rocznie na niepłaceniu abonamentu RTV. Niestety, nie dość że wolności brakuje to jeszcze rządzi hucpa, która z natury rzeczy musi kraść bo przecież sama zarobić nie umie. Pozdrawiam Wszystkich i zachęcam do poczytania na temat żarówek „energooszczędnych”.
niga
89.73.190.* 2012-10-01 00:02
zrzuta na ORP "Bezsensowny" cytując misia pysia :)