Strabag dokończy A1

Konsorcjum firm STRABAG Sp. z o. o. oraz Budimex S.A. dokończy wspólnie budowę pierwszego i trzeciego fragmentu na 40-kilometrowym odcinku autostrady A1 Stryków - Tuszyn, tzw. wschodniej obwodnicy Łodzi. Łączny koszt prac to ok. 666 mln zł. brutto. Umowa na wykonanie odcinka I została podpisana 3 października br. w łódzkim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Trzy dni wcześniej podpisano także umowę na budowę odcinka III. Przekazanie placu budowy wykonawcy oraz rozpoczęcie prac planowane jest jeszcze w październiku, natomiast zakończenie robót i oddanie drogi do użytku powinno nastąpić w III kwartale 2016 r.

Konsorcjum będzie miało 22 miesiące, łącznie z okresami zimowymi, tj. od 15 grudnia do 15 marca na ukończenie budowy obu odcinków autostrady A1. W tym czasie w ramach projektu powstaną dwa ok.15-kilometrowe odcinki drogi - jeden od węzła Stryków na południe oraz drugi od 320+000 km tj. jeszcze przed węzłem Andrespol do węzła Tuszyn. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu, po 3,75 m każdy oraz pas awaryjny o szerokości 3 m. Oprócz jezdni autostradowych, zrealizowanych zostanie 25 obiektów inżynierskich, na pierwszym odcinku miejsce obsługi podróżnych tzw. MOP Skoszewy PN i PD oraz dwa węzły autostradowe Brzeziny oraz Tuszyn. W zakresie prac ziemnych wykonanych zostanie około 3 mln m sześć. wykopów oraz 1,5 mln m sześć. nasypów. Nawierzchnia autostrady powstanie w technologii betonowej.

- Nasz udział w konsorcjum z firmą Budimex to równo po 50 proc. - komentuje Alfred Watzl, Członek Zarządu STRABAG Sp. z o. o. - Mamy nadzieję, że wspólna praca Konsorcjum zapewni szybką i efektywną realizację kluczowego odcinka autostrady A1, stanowiącego część wschodniej obwodnicy Łodzi, co przełoży się na bezpieczną i komfortową podróż oraz odciążenie ruchu ciężkiego z dróg krajowych i odsunięcie go od obszarów zabudowanych - dodaje Alfred Watzl. Na terenie Polski autostrada A1 przebiega przez Gdańsk, Toruń, Łódź, Częstochowę, Katowice, aż do południowej granicy państwa z Czechami w Gorzyczkach. Realizowane przez Konsorcjum spółek STRABAG i Budimex fragmenty autostrady A1 Stryków - Tuszyn zlokalizowane są na terenie województwa łódzkiego, w powiatach - zgierskim, łódzkim wschodnim oraz na terenach gmin - Stryków, Nowosolna, Łódź, Andrespol, Brójce, Rzgów oraz Tuszyn. Korzyści wypływające z budowy autostrady to nie tylko lepszy komfort i większa prędkość przemieszczania się, ale również oszczędność czasu, paliwa czy zmniejszenie ryzyka wypadków, co dla kierowców jest istotnym elementem wpływającym na jakość podróży.

inwestycje, autostrada, gospodarka, przemysł, transport, budowa, innowacje, informacje, droga, drogi krajowe, aktualności, autostrada a1, strabag, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, budowa autostrady, energiamax.pl
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
dryver
77.88.149.* 2014-10-09 21:50
tak trzeba było od początku!
tylko skąd wtedy brać miliardy aby wypełniać kieszenie, skoro już się wykupiło abonament przy korycie?