Sukces Polski. Co z limitami na CO2?

Sukces Polski. Co z limitami na CO2?

Fot. Nickolaykhoroshkov/Dreamstime
Rozpatrując odwołanie Komisji Europejskiej od wyroku sądu pierwszej instancji, Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził dziś, że KE przekroczyła swe uprawnienia, narzucając w 2007 r. Polsce obniżony limit uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012.

Chodzi o korzystny dla Polski wyrok pierwszej instancji z września 2009 r., w którym sąd przyznał rację Polsce w sporze z Komisją Europejską i unieważnił jej decyzję o przydziale krajowych limitów emisji gazów cieplarnianych dla Polski. Komisja Europejska odwołała się od tego wyroku do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Po raz drugi odrzucając stanowisko KE, unijni sędziowie uznali, że KE przekroczyła swoje kompetencje kwestionując wyliczenia polskiego rządu i ograniczając emisję dla polskich przedsiębiorstw o 26,7 proc. w porównaniu z propozycją Warszawy. Polska oczekiwała rocznego limitu 284,6 mln ton emisji CO2, argumentując, że takie są potrzeby rozwijającej się polskiej gospodarki.

W dzisiejszym wyroku Trybunału, który dotyczy również analogicznej sprawy Estonii, sędziowie oddalili argumenty przedstawione przez KE w uzasadnieniu apelacji i je ostatecznie oddalili, potwierdzając stanowisko Polski i Estonii.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka kara nad Polską. Będzie pozew?
Przez niedbałość Polaków omijają korzyści płynące z nowych zasad telekomunikacyjnych.
Polska pozwana do Trybunału UE. Będą kary?
KE wzywała wcześniej do jak najszybszego dostosowania się do unijnych norm.
Kierownica po prawej w Polsce? Zmuszą nas
KE zajęła się sprawą rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie po zgłoszeniu mieszkańca Kielc.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Oszolomowaty
193.110.130.* 2012-03-29 12:29
Zobaczcie POsrancy jak walczy prawdziwy rzad o swoj narod. Walke z KE rozpoczal rzad PIS w maju 2007 roku (lub czerwcu). O tym POsrane Money nie wspomni , tylko podkresla wyrok z 2009 ktory byl efektem dzialnosci PIS-omanow. Tak ma pozostac w glowach deesow czy innych jamtoekonomistow i tak na pewno zostanie . W 2008 roku donald zwany dyzma podpisuje kwit wg. ktorego Polska ma doplacac potezną kasę w ramach walki z CO2...a by w 2012 protestowac przeciwko temu co sie podpisalo, he, he, he, he ...

Ale tak to jest jak rzadzi krajem pilkarzyk na sznurkach POmedii ...