Surowce i energia dla inwestorów

Surowce i energia dla inwestorów


W roku 2014 wielkim zainteresowaniem inwestorów będą cieszyć się akcje spółek surowcowych i energetycznych. Eksperci uważają, że kluczowe będą wzrosty, które będą wyjątkowo zachęcające.

Według ekspertów inwestorzy w nowym roku będą szczególnie interesować się akcjami spółek surowcowych i energetycznych, gdyż to właśnie one będą notowały największe wzrosty. W 2013 prym wiodły banki, nowy rok tą sytuację odmieni na korzyść surowców i energetyki. Jeżeli taki scenariusz się jednak nie spełni możemy obserwować przecenę akcji największych spółek giełdowych. Na giełdzie panuje bardzo sprzyjająca atmosfera, jej dalsze trwanie będzie zależeć od rynków światowych - Rok 2014 może być, moim zdaniem, trudnym rokiem, z tego powodu, że 2013 rok był bardzo dobry. Wszystko zależ, po pierwsze, od tego, czy będzie dopływ pieniędzy do giełdy amerykańskiej, czy spółki amerykańskie będą w stanie produkować lepsze wyniki. To jest warunek wstępny do tego, żebyśmy kontynuowali wzrost, mimo że on zawsze jest słabszy aniżeli na pakietach zachodnich - mówił Paweł Szczepanik, z firmy Szkolenia z Inwestycji Giełdowych.

Należy zwrócić uwagę na zmieniającą się obecnie strategię inwestowania. Kiedyś gracze interesowali się spółkami czysto spekulacyjnymi, teraz w cenie są te, które mają przed sobą perspektywę dynamicznego rozwoju - Inwestorzy będą poszukiwać spółek, które mogą zaskoczyć fundamentalnie in plus. Już nie grają w spółki, które mogą być spółkami spekulacyjnymi, bańkami spekulacyjnymi, oni po prostu szukają spółek, które mogą poprawić wyniki - Szczepanik.

W roku ubiegłym warszawski parkiet należał m.in. do spółek odzieżowych. Natomiast w 2014 prym będą wiodły surowce i energetyka. W roku 2013 indeks tych spółek był zbyt przeceniony i stracił na wartości, łącznie spółki z tego sektora potaniały o ok. 5 proc. Liderem wzrostu był sektor bankowy, budowlany, chemiczny i medialny - I tutaj mamy dość poważny problem, bo liderami zeszłego roku były banki. I teraz możemy zastanowić się, czy banki będą miały potencjał do wzrostu o kolejne 20-30 proc. w przyszłym roku. Musiałyby o tyle poprawić wyniki, a co do tego możemy być sceptyczni. Pozostają nam spółki surowcowe i energetyczne - mówił ekspert.

Jak twierdzi gdyby scenariusz ze wzrostem się nie sprawdził akcje spółek giełdowych będą przeceniane - Jeżeli w przyszłym roku surowcowe spółki pozostaną na niezmienionym poziomie, a banki zaczną korygować swój tegoroczny wzrost, to będziemy mieli na giełdzie w przyszłym roku nie wzrosty, ale przecenę na WIG20 - mówił Szczepanik.

Sporym zagrożeniem dla giełdy są zmiany w OFE. Los nowych zmian jest w rękach Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli nie zakwestionuje on zapisów w styczniu, nowe zmiany wejdą w życie od lutego.

Źródło: Newseria

Magdalena Pachura

energia, akcje, giełda, inwestycja, warszawa, inwestor, energetyka, ofe, wig20, bank, gospodarka, wzrost, surowce, spółka, trybunał konstytucyjny, energia elektryczna, spółki giełdowe, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energia konwencjonalna, rynek światowy
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie