Światowe anty łupki


Nie chcą łupków i nie boją się wyrażać swojego sprzeciwu wobec szczelinowania hydraulicznego. Już po raz drugi odbywa się Międzynarodowy Dzień Anty Łupkowy. Na całym świecie gromadzą się ludzie, którzy chcą powiedzieć NIE dla gazu łupkowego.

Temat gazu łupkowego w ostatnim czasie stał się niezwykle kontrowersyjne w wielu państwach świata. W ubiegłym roku odbyło się ponad 300 akcji w 20 krajach w ramach Międzynarodowego Dnia Anty Łupkowego. W tym roku liczba ta ma zostać pobita. Gaz łupkowy, również w naszym kraju znalazł wielu przeciwników. I tak 19 października w ramach Global Frackdown zostały zorganizowane spotkania w czterech miastach Polski m.in. w Warszawie, Gdańsku, Żurawlowie i na Kaszubach.

Podczas warszawskiej akcji w Auli Głównej Uniwersytetu Warszawskiego zostanie pokazany film Lecha Kowalskiego "Drill Baby Drill". Obraz przedstawiony przez Kowalskiego pokazuje losy rolników z małej wioski Żurawlów położonej w pobliżu granicy z Ukrainą. To ekologiczne miejsce zwane przez wielu "Płucami Polski" boryka się z czwartym co do wielkości koncernem energetycznym Chevron, który planuje wydobywać gaz łupkowy. Reżyser przedstawia zmagania mieszkańców z politykami, władzami koncernu i zwolennikami gazu łupkowego. Film przeplata się z sytuacją panującej w Pensylwanii, w której jest już za późno by zatrzymać łupkowego giganta.

Międzynarodowy Dzień Anty Łupkowy to wyjątkowy moment, kiedy na całym świecie gromadzą się ludzie sprzeciwiający się wydobyciu gazu z łupków. Tego dnia w wielu państwach obnaża się jego faktyczny wpływ na środowisko naturalne i manipulacje do jakich posuwają się władze i energetyczne korporacje.

W tym roku 19 października obywatele na całym świecie zbiorą się by powiedzieć wybranym urzędnikom, że chcą przyszłości zasilanej czystą energią odnawialną, a nie pochodzącą z paliw kopalnych. Ludzie Ci sprzeciwiają się ryzykownej technice szczelinowania hydrauliczne polegającej na wpompowaniu pod ziemię milionów litrów wody, piasku i chemikaliów w celu wydobycia gazu. Na oficjalnej stronie przedsięwzięcia możemy wyczytać, że jest to pierwszy krok do pokazania jak przemysł naftowy i gazownictwo kieruje się chęcią zysku nie zważając na jawiące się konsekwencje dla lokalnych społeczności. Tego dnia odbywają się protesty i spotkani m.in. w USA, Niemczech, Australii, Polsce, Nowej Zelandii, Meksyku, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Senegalu, Indonezji, Indiach.

Źródło: globalfrackdown.org, Fanpage GlobalFrackDown Warszawa

Foto: globalfrackdown.org

Magdalena Pachura

usa, gospodarka, przemysł, ukraina, wydobycie, indie, ekologia, Australia, protest, nowa zelandia, innowacje, manipulacje, pensylwania, aktualności, uniwersytet wrocławski, gaz łupkowy, żurawlów, energia-pl.pl, szczelinowanie hydrauliczne, drill baby drill, global frackdown, międzynarodowy dzień anty łupkowy
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
EkoOszustomSTOP
89.67.25.* 2013-10-21 02:10
Dawno tyle środowisk nie obawiało konkurencji - łupki mają śmiertelnych i skutecznych wrogów w różnym wymiarze skorumpowanej UE i na świecie...
Tania energia z łupków grozi (co oczywiste) Gazpromowi, lobby atomowemu i Zielonym dbającym by nie stracić miliardowych dotacji na 'zieloną' energię.
Do tego zagrożone nie tylko gazem ale i ropą z łupków interesy OPEC...
Lobbyści z różnych stron połączyli się w walce z łupkami.

A w USA łupki sobie wydobywają, mają najtańszy gaz na świecie a informacje potwierdzające szkodliwość łupków dla środowiska to jedynie wirtualna rzeczywistość stron, blogów i filmików propagandowych rozpowszechnianych przez pseudo-ekologów.

'Ekologów' bardziej czy mniej świadomie będących na usługach ponadnarodowych korporacji zagrożonych tanim gazem łupkowym.