Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Szanse i zagrożenia z kopalni


O szansach i zagrożeniach, jakie niesie budowa kopalni odkrywkowej i elektrowni w gminie Brody i Gubin rozmawiała Rada Miasta i Gminy podczas wspólnie zorganizowanej sesji. Inwestycja spotyka się z wieloma głosami sprzeciwu protestujących mieszkańców.

Mieszkańcy nie odpuszczają w protestach przeciwko odkrywce, a radni zastanawiają się jak sprawić, by kompleks energetyczny był priorytetową inwestycją nie tylko dla samorządu województwa, ale dla wszystkich. Podczas ostatniej sesji rozmawiano o szansach i zagrożeniach, jakie mogą wyniknąć z realizacji budowy kopalni i elektrowni w obrębie złóż węgla brunatnego w gminie Gubin i Brody. Elżbieta Polak, marszałek województwa podkreślała, że złoże zostało objęte ochroną prawną - Zarząd województwa zrobił już wszystko, co mógł: wprowadziliśmy odpowiednie zapisy do dokumentów strategicznych i planistycznych województwa. Ponad podziałami politycznymi przyjęliśmy stanowisko lubuskiej Rady ds. Rozwoju w sprawie budowy kompleksu wydobywczo-energetycznego. Uznaliśmy, że to inwestycja kluczowa dla rozwoju naszego województwa. Wśród kluczowych projektów Strategii Rozwoju Polski Zachodniej znalazł się rozwój sieci energetycznych Polski Zachodniej, który będzie możliwy m.in. dzięki inwestycji energetycznej w Gubinie - mówiła marszałek.

Jak widać samorządowcy w inwestycji dostrzegają szanse rozwoju dla regionu. Warto podkreślić, że od dawna działa przy marszałku województwa specjalny zespół ds. Wspierania Kompleksu Energetycznego Gubin-Brody, które skupia przedstawicieli samorządów, naukowców, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych - Zapraszamy do naszego zespołu także przeciwników tej inwestycji, bo nikt nie ma przecież monopolu na rację. Chcemy wsłuchiwać się we wszystkie głosy- mówiła marszałek Polak. A przeciwników odkrywki jest wielu, na oficjalnej stronie protestu prezentują przebieg swoich działań. Mieszkańcy gmin sprzeciwiających się przedsięwzięciu brali w ostatnim czasie udział m.in. w proteście organizowanym pod Ministerstwem Gospodarki prze aktywistów Greenpeace. Jak twierdzą przeciwnicy odkrywka to czarna dziura gospodarki, która nie wpływa pozytywnie na rozwój naszego kraju - Ostatnio minister rolnictwa Stanisław Kalemba przyznał, że budowanie nowych odkrywek jest złym pomysłem ze względu na zniszczenia społeczne i przyrodnicze, w tym także straty w rolnictwie. Czekamy na podobne słowa ze strony wicepremiera Pawlaka. Apelujemy o dialog i wzięcie pod uwagę wyników ważnych referendów, w których tysiące mieszkańców naszych regionów opowiedziało się przeciwko odkrywkom. Nasz głos musi zostać wreszcie uszanowany przez rząd - mówiła Irena Rogowska, przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Marszałek Polak przypominała podczas środowej sesji, że w woj. Lubuskim więcej energii zużywamy niż wytwarzamy i deficyt mocy wynosi ok. 30 proc., dlatego tak ważna jest budowa kompleksu w Gubinie. Plany budowy kopalni odkrywkowej istnieją już kilka lat, jednak w ostatnim czasie przedsięwzięcie nabrało tempa. Warto przypomnieć, że ta inwestycja jest największym na zachodnim pograniczu przedsięwzięciem energetycznym, jego wartość oscyluje w granicach 20 mln zł. Moc planowanej elektrowni wyniosłaby co najmniej 2700 MW rocznie, a wydobycie 17 mln ton. zawartość złoża umożliwiłaby eksploatację do 2075 r. Dzięki inwestycji zdaniem samorządowców powstałaby nowa infrastruktura, połączenia energetyczne. Przedsięwzięcie miałoby wpływ na rozwój szkolnictwa i rynku pracy. Odmiennego zdania są jednak przeciwnicy, których nie przekonują argumenty zwolenników - Umożliwiając budowę nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego rząd działa jedynie w interesie koncernów energetycznych, które zarabiają na produkcji brudnej energii bez ponoszenia kosztów zewnętrznych szacowanych na prawie 10 mld zł, te spadają już na całe społeczeństwo. 10 mld złotych to tyle co jedna szósta budżetu NFZ. Najwyższy czas wykreślić budowę nowych kopalni odkrywkowych z Polityki Energetycznej Polski - mówił Iwo Łoś z Greenpeace.

Źródło: lubuskie.pl/ stop-odkrywce.pl

Foto: stop-odkrywce.pl

Magdalena Pachura

energia, inwestycje, energetyka, gospodarka, ministerstwo gospodarki, przemysł, węgiel, wydobycie, elektrownia, greenpeace, kopalnia, budowa, energia elektryczna, brody, roboty budowlane, marszałek województwa, aktualności, gubin, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, rozwój tak odkrywka nie, kompleks energetyczny, węgiel brunatny złoże
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
sceptyk659
31.175.220.* 2013-12-07 14:52
Ale tak wracając na ziemię to tylko przypomnę, że o kopalni w rejonie Gubina wspomina się już przynajmniej od lat 60-tych ubiegłego wieku i jak na razie poza chęciami pani marszałek Polak, zbieraniem od lat papierów na koncesję wydobywczą przez PGE Gubin to w temacie tym niewiele się dzieje (nie wiadomo na przykład kto i jak ma sfinansowac tą inwestycje). Niestety w związku z opowiadaniem o kopalni nasz region ulega coraz szybszej degeneracji (kto by chciał zainwestować na obszarze, gdzie kiedyś może powstawianie wielka dziura) a koszty tych brunatnych bajek ponoszą mieszkańcy.