Szokujący raport: nagrzewamy Ziemię szybciej niż sądzili eksperci

Szokujący raport: nagrzewamy Ziemię szybciej niż sądzili eksperci

Fot. kozmoat98/iStockphoto

Popyt na energię wzrośnie o jedną trzecią, największym wzięciem będzie cieszył się węgiel i gaz ziemny, a temperatura Ziemi podniesie się aż o 3,5 stopnia Celsjusza. A wszystko to do 2035 roku.

Zgodnie z doniesieniami tegorocznego raportu World Energy Outlook 2011, opracowanego przez ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energetycznej, czekają nas duże zmiany. Przede wszystkim inaczej rozłożą się siły rynków energetycznych, dla których kluczowy okaże się wzrost liczby mieszkańców Ziemi o 1,7 miliarda osób i wynikający z tego wzrost zapotrzebowania na energię o ponad 30 procent. Aby sprostać tym oczekiwaniom, należałoby zainwestować w infrastrukturę aż 38 bilionów dolarów - czytamy w syntezie raportu, zamieszczonej na stronie polskiego Ministerstwa Gospodarki.

Głównym punktem raportu jest Scenariusz Nowych Polityk, analizujący trendy w dalszym rozwoju rynków energetycznych. Okazuje się, że udział paliw kopalnych spadnie z 81 do 75 procent, a jedyny wzrost odnotuje gaz ziemny, na który popyt do 2035 roku może dorównać popytowi na węgiel.

To koniec ery taniej ropy

Sam węgiel odnotuje wzrost o kolejne 65 procent, wyprzedzając nawet ropę. Ta zaś nadal pozostanie droga, zbliżając swoją cenę nawet do 120 dolarów za baryłkę. Mimo to popyt na nią oraz na paliwa ropopochodne (za wyjątkiem biopaliw) wzrośnie z 87 baryłek dziennie, jakie wykorzystywaliśmy w roku 2010, aż do 99 baryłek dziennie w roku 2035.

Większą popularnością niż dotychczas będą się też cieszyć źródła odnawialne. Z raportu MAE wynika, że odnotują one wzrost z 3 do aż 15 procent. Kolejny wzrost dotyczyć będzie podaży energii z elektrowni jądrowych. Ta uplasuje się w granicach przeszło 70 procent.

Problemem pozostają jednak kraje, w których dostęp do energii elektrycznej nadal jest ograniczony. Z raportu wynika, że wciąż nie ma go 1,3 miliarda osób, czyli aż 20 procent populacji Ziemi.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
energia, ropa, klimat
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Realista111
83.8.166.* 2012-03-01 03:01
To jest zwykłe P I E R D O L E N I E.

Czy ktokolwiek wyobrażał sobie, że ludzi na świecie jest objętościowo niecałe 0,2 km sześciennego?

A wszystkich żyjących na ziemii ludzi i zwierząt objętościowo jest niecały 1 km sześcienny?
Nie wierzycie, to policzcie sami.

I taka mała kupka żyjątek może podnieść temperaturę ziemii o 3,5 stopnia Celsjusza ?

To jest kropla w morzu, a ocieplenie czy ochłodzenie wynika z naturalnych zmian, na które absolutnie ludzkość nie ma wpływu.

Całe to naukowe udowadnianie cieplarni na Ziemii to jedna wielka ściema!!!