Ten dom oszczędza energię. Jak żaden inny

Ten dom oszczędza energię. Jak żaden inny

Fot. Thomas_EyeDesign/iStockphoto

Zakończyła się instalacja oprogramowania w budynku Public Utilities Commission w San Francisco, który tym samym stał się najbardziej energooszczędnym budynkiem na świecie. Budownictwo energooszczędne i proekologiczne, zwane zielonym znajduje także coraz więcej zwolenników w Polsce, także wśród inwestorów indywidualnych - stwierdzili eksperci i praktycy budownictwa zgromadzeni na I Targach Dom Inteligentny w Warszawie.

Budynek Public Utilities Commission w San Francisco (SFPUC) został oficjalnie otwarty w czerwcu br., ale dopiero 22 października zakończyła się instalacja ostatnich modułów oprogramowania do administrowania wieżowcem. 13-piętrowy gmach ma 25,8 tys. m kw. powierzchni użytkowej i oszczędzająca 32 proc. energii w stosunku do budynków o konstrukcji klasycznej.

Roczne zużycie energii wynosi 2,8 mln kWh, jednak dom wytwarza sam 7 proc. zużywanej energii. Na ścianach zainstalowane są ogniwa słoneczne, zaś na dachu umieszczono generatory wiatrowe VTEW czyli o pionowych turbinach. Generatory te nie posiadają zwykłych łopat, a pionowe mniejsze wirniki o łopatach automatycznie ustawiających się pod kątem do kierunku wiatru. Ich instalacja nie utrudnia lądowania na dachu śmigłowców ratowniczych razie pożaru budynku.

Wewnątrz SFPUC zainstalowane jest 12 typów różnego typu sensorów, mierzących wilgotność, temperaturę, stopień naświetlenia, a nawet ruch. Pozwala to płynnie regulować oświetlenie (którego rolę pełnią energooszczędne lampy diodowe LED), zmniejszać temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach oraz kierować nawiew z nawilżaniem do pomieszczeń zbyt suchych lub osuszać wilgotne, zwłaszcza jesienią i zimą.

Czytaj więcej Robią to na dachach. Drogo, ale ładnie Możesz zasiać go trawą, posadzić na nim marchewkę, a nawet hodować pszczoły. Za ile?

Sterowanie całym obiektem odbywa się poprzez system komputerowy, pozwalający na odczyt danych z pomieszczeń i jednocześnie zdalne sterowanie poszczególnymi piętrami i pomieszczeniami - ich temperaturą, wilgotnością, nasyceniem światłem a nawet stopniem wyciszenia.

System umożliwia również sterowanie zdalne, przy pomocy tabletów poprzez sieć Wi-Fi, co umożliwia pracownikom technicznym regulowanie parametrów na piętrach lub nawet pomieszczeniach. Możliwe jest także regulowanie w określonym zakresie np. temperatur przez pracowników stale zajmujących pomieszczenia. Budynek SFPUC ma w ciągu swojego 100 letniego użytkowania przynieść oszczędności w samym tylko poborze energii obliczane na 500 mln USD w cenach z 2012 roku.

Według ekspertów i praktyków branży budowlanej, energetycznej i informatycznej, zgromadzonych na I Targach Dom Inteligentny w Warszawie, budynki inteligentne są przyszłością zarówno w prywatnych domach, jak i w budynkach biurowych czy magazynowych lub wielkopowierzchniowych obiektach biurowo-handlowych, zaś skonstruowanie w Polsce budynku o parametrach odpowiadających SFPUC jest tylko kwestią czasu.

Czytaj więcej Śnieg panelom solarnym niestraszny Opady śniegu i wykorzystywanie paneli solarnych nie musi się wykluczać - uważa badacz z Michigan Technological University.

Budowa domów inteligentnych jest bowiem koniecznością, wynikającą z rosnących ceny energii i wody. Niezbędne jest także spełnianie zacieśniających się kryteriów certyfikacji konstrukcji budynków np. stopnia izolacji. Budowa domu inteligentnego oznacza spełnienie nie tylko istniejących, ale i wprowadzanych dopiero parametrów certyfikacji budynków oraz zaoszczędzenie sporych sum na eksploatacji czasie użytkowania budynku.

Rosnąca popularność inwestycji ekologicznych i domów inteligentnych widoczna jest we wzroście liczby certyfikatów, które uzyskują budynki w Polsce. Przykładem jest krakowski Futura Park Kraków (który już uzyskał certyfikat jednej z organizacji) i 14 innych budynków, których inwestorzy wystąpili o certyfikację. Łącznie do certyfikacji zarejestrowano w Polsce 31 projektów.

Obecnie domy inteligentne w Polsce posiadają systemy komputerowe, wyposażone w sieć czujników. Standardem w domach inteligentnych jest obecnie zarządzanie podstawowymi funkcjami przez sieć Wi-Fi poprzez urządzenia mobilne jak smartfon czy tablet. Zarządzanie jest możliwe ponadto zarówno poprzez centralną konsolę, jak panele dotykowe znajdujące się w pomieszczeniach. W 2011 roku inżynierowie pracujący dla koncernu Samsung opracowali także aplikację centralnej kontroli zarządzania domem działającą na odbiorniku telewizyjnym. Jest ona dostępna także w wersji spolszczonej.

Czytaj więcej Szpital ma własną elektrownię słoneczną Panele fotowoltaiczne, dzięki którym pozyskiwany jest prąd, zainstalowano na dachach pawilonów szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Typowa instalacja zarządzania domem inteligentnym pozwala regulować temperaturę i wilgotność powietrza w każdym pomieszczeniu z osobna i sterowanie nią w zależności od typu użytkowania (w godzinach użytkowania temperatura jest wyższa a nagrzewanie pomieszczenia zaczyna się wcześniej). Systemy umożliwiają też zarządzanie poborem wody i zużycia gazu oraz energii, oświetleniem przez tzw. budowanie scen, czyli typów oświetlenia w zależności od pory roku, dnia i nasłonecznienia, zdalne otwieranie bram, furtek i drzwi oraz uruchamianie systemu bezpieczeństwa, sterowanie systemem przeciwpożarowym oraz systemem audio-wideo z dostosowaniem poziomu dźwięku do akustyki pomieszczenia.

Ceny instalacji domu inteligentnego są bardzo zróżnicowane. Średnio mogą sięgać 100-120 zł za m kw. w przypadku instalacji zaawansowanych, obejmujących pełny system kontroli i zarządzania domem. Możliwe są jednak rozwiązania prostsze mieszczące się np. w cenie około 7 tys. - 10 tys. zł za całość instalacji dla mieszkania lub domku 100-120 m kw.)

- W wielu przypadkach dotychczas używane urządzenia takie jak sprzęt AGD, audio-wideo czy instalacja grzewcza nie wymagają znaczących modyfikacji lub wymiany. Poprzez instalację odpowiedniej automatyki można stworzyć system inteligentnego zarządzania. Największe pole do popisu mamy wówczas, gdy dom budowany jest od podstaw lub przeprowadzana jest kompleksowa modernizacja budynku - powiedział Zbigniew Tomaszczyk z pracowni architektonicznej Decorum Architekci. Jak jednak uważają eksperci, systemy zarządzania inteligentnego domu to nie tylko programy do sterowania urządzeniami.

Czytaj więcej Zrobią z Sahary ogródek. Zasadzą pomidory Podleją je wodą morską, a przed piaskiem i wiatrem ochronią murem i lasem. Pilotażowa instalacja będzie gotowa jeszcze w tym roku. - Problem wcale nie polega na instalacji najnowocześniejszych urządzeń sterowanych poprzez aplikacje sieciowe. One same nie są w stanie stworzyć rozwiązania domu inteligentnego. Przeciwnie, znane są przypadki, kiedy urządzenia te dublowały swoje funkcje i zamiast oszczędzania zużycie energii rosło. Kwestia jest bowiem nie w urządzeniach, ale w ich sposobie ich integracji. Konieczne jest zbudowanie rozwiązania elastycznego, łatwo konfigurowalnego i prostego, co czasem oznacza usunięcie dublujących się funkcji z niektórych urządzeń jak na przykład systemu chłodzenia i dodanie nowych jak współdziałanie urządzenia grzewczego i klimatyzacyjnego. Poziom i stopień tej integracji jest najważniejszy w realizacjach domu inteligentnego - powiedział Krzysztof Zaśko z krakowskiej firmy Zintech.

W trakcie I Targów Dom Inteligentny w Warszawie w dniach 25-27 października br. zostały przedstawione pełne instalacje, rozwiązania informatyczne oraz systemy elektroniczne dla domów inteligentnych, instalacji ekonomów oraz systemów audio-wideo. W targach uczestniczyły 64 firmy innowacyjne, technologiczne i oddziały firm międzynarodowych m.in. z Polski, Włoch, Szwecji, Niemiec i Wlk.Brytanii.

ekologia, technologie, inteligentny dom, zielony dom
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2012-11-01 08:12 Tysiącznik na forum
Pytanie? Ile takie urządzenia kosztują ,po jakim czasie to się zamortyzuje Poza tym te urządzenia energooszszędne wymagają stałej konserwacji co też kosztuje.
rafi332
164.127.109.* 2012-10-31 10:15
jak dla mnie oszczędnośc energii to bardzo ważna sprawa, bo często się mówi o segregacji śmieci itd ale nie wspomina się o ważniejszych rzeczach np. o oszczędzaniu energii. a mozna oszczędzać ogrzewanie czy światło. ostatnio przy okazji czytania o nowym budynku w centrum - rezydencji foksal wyczytałem, że dla mieszkańców zamontowano tam specjalny system gdzie za pomocą telefonu mogą zdalnie włączać i wyłączać światło, czy regulować ogrzewanie. moim zdaniem to jest przyszłość
Programista
84.241.248.* 2012-10-30 16:33
Czy wy wiecie że to ściema, nie ma się czym "jarać" zwykły słaby domek, który nie wykorzystuje nawet 5% technologi jaka jest dostępna. Na dodatek wytwarza 7% zużywanej przez Siebie energii. No proszę, jeśli ma solary i małe 'pola wiatrowe' i one generują 7% to co ten dom ma do oszczędności. Zużywa prawdopodobnie tyle energii ile kilka - kilkanaście naszych domów.
Ściema i podpucha.