Termonuklearny reaktor - budowa wre

Termonuklearny reaktor - budowa wre

Od ITER (International Thermonuclear Experimental Reaktor) droższym projektem badawczym jest tylko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. W centrum badawczym Cadarache w pobliżu Marsylii, na południu Francji powstaje tokamak, a celem jest zbadanie możliwości produkowania na wielką skalę energii z kontrolowanej fuzji jądrowej.

Fot.: ITER

Dziennikarze z Frankfurter Allgemeine Zeitung odwiedzili budowę tokamaka we francuskim centrum badawczym, a rozmach inwestycji robi wrażenie. Wstęp surowo wzbroniony. Wykop głęboki na kilkanaście metrów, powierzchnia kilku boisk piłkarski, robotnicy uwijają się niczym mrówki, a ogromne dźwigi nie przerywają na chwilę pracy. To pierwsze wrażenie.

Trzydzieści kilometrów na północnym wschodzie od Aix-en-Provence, znajduje się teren, na którym położony jest ośrodek badawczy Cadarache. Zostało mało czasu. W ciągu sześciu lat, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa międzynarodowego reaktora ITER powinna zostać zakończona. Pierwszy zapłon przewidziany jest na 2019 rok, to wbrew pozorom już niedługo, biorąc pod uwagę ogrom prac, jaki czeka na wykonanie.

Zgodnie z projektem tremoreaktor ma za każdym razem podtrzymywać reakcję fuzyjną przez około 1000 sekund, osiągając moc 500-1100 MW. Energia wydzielana będzie w postaci ciepła. - To będzie pierwszy raz, kiedy z syntezy jądrowej wyprodukuje się więcej energii niż wcześniej wprowadzono - mówi Henrik Bindslev, dyrektor F4E (Fusion for Energy), Europejskiego Konsorcjum w międzynarodowym projekcie ITER - To dla nas prawdziwe wyzwanie - dodaje. Oprócz czysto fizycznych celów, naukowcy ITER pracują również nad rozwojem nowych technik dla przyszłej elektrowni termojądrowej.

Reakcja termojądrowa, jak będzie zachodziła w tym reaktorze to fuzja jądra deuteru z jądrem trytu powstaje jedno jądro helu i wysokoenergetyczny neutron. ITER to także plan sprawdzenia między innymi zachowania i oporność różnych materiałów budowlanych za pomocą metod polegających na testowaniu ciężkim napromienianiem neutronami.

Sercem reaktora fuzyjnego ITER będzie tokamak, którego wysokość osiągnie 30 metrów po zakończeniu budowy, a średnica będzie rzędu 40 metrów, co do tej pory można było obejrzeć jedynie na schematach lub na modelach.

Reaktor jest wspólnym projektem Unii Europejskiej, Japonii, Rosji, Chin, Południowej Korei, Indii oraz Stanów Zjednoczonych. Pierwotny koszt skalkulowany w latach osiemdziesiątych aż do momentu realizacji projektu wzrósł z 4,6 mld euro do co najmniej 15 mld euro. - Głównym powodem takiego wzrostu kosztów jest fakt, że pierwotnie zostały uwzględnione koszty związane tylko z samą budową ITER - mówi Guenter Jaenschitz, kierownik projektu odpowiedzialny za proces integracji technicznej w ITER. Na przestrzeni lat znacznie wzrosły takie czynniki jak: koszty ubezpieczenia, zysk producenta czy też koszty administracji, stąd też tak duża różnica, mówi fizyk. Sama Europa musi wziąć na siebie 45% tych kosztów.

Oprac.: Aneta Bartczak

m.beslerzewska@energiamax.pl

energia, inwestycje, energetyka, unia europejska, francja, budowa, energia elektryczna, innowacje, energia jądrowa, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energiamax.pl, cadarache, fuzja termojądrowa, iter, reaktor termojądrowy, tokamak, tremoreaktor
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Wiripył
188.124.185.* 2014-05-23 12:13
Eureka.! Dziś 23 maja 2014 o godzinie 09:52 zostało dokonane odkrycie na skalę światową. Darmowa energia dla Wszystkich.! 24 godziny na dobę 365 dni w roku.! Polska darmowa energia ekologiczna.!!! Czysta.!!! Potężna.!!! Niewyczerpalna.!!!