Topnieją kolejne lodowce. Znikną przed końcem wieku?

Topnieją kolejne lodowce. Znikną przed końcem wieku?

Fot. SeppFriedhuber/iStockphoto

Jedna piąta lodowców kanadyjskiego Archipelagu Arktycznego może zniknąć przed końcem wieku - alarmują naukowcy w magazynie Geophysical Research Letters.

Do badania reakcji lodowców na przyszłe zmiany klimatu naukowcy wykorzystali modele komputerowe. Wyniki nie są zbyt pocieszające. - Nawet jeśli globalne ocieplenie nie będzie przebiegło zbyt szybko, wciąż prawdopodobne jest to, że lód będzie topniał w alarmującym tempie - napisał w oświadczeniu Jan Lenaerts z Utrecht University.

Zdaniem badaczy topnienie kanadyjskich lodowców może przyczynić się do podniesienia poziomu mórz o 3,5 cm.

Lodowce na całym świecie cofają się dotykane zmianami klimatu. W Andach w Ameryce Południowej utraciły one między 30 a 50 proc. swojej powierzchni od końca lat 70. Tracą ją także lodowce w Himalajach.

W nowym badaniu Lenaerts i jego koledzy wykorzystywali różne scenariusze zmian klimatu. W jednym z nich założono globalny wzrost temperatur o 3 st. Celsjusza. W rezultacie przed końcem stulecia miałoby zniknąć 20 proc. masy lodowców.

Taki scenariusz może być prawdopodobny, choć międzynarodowi negocjatorzy zastrzegają, że powinno się zrobić wszystko, aby temperatury na świecie nie wzrosły bardziej niż o 2 st. Celsjusza.

Kiedy już niektóre lodowce znikną, mało prawdopodobne, żeby się odnowiły. Grunt będzie absorbował więcej promieni słonecznych, a więc podnosił lokalne temperatury.

Jeśli rzeczywiście stopnieje jedna piąta lodowców Archipelagu Arktycznego, poziom morza podniesie się o 3,5 cm, zatem będzie to miało znaczący wkład w to zjawisko, a wkład ten jest pomijany podczas dyskusji na temat klimatu - uważają badacze.

- Najwięcej uwagi poświęca się Grenlandii i Antarktydzie, co jest zrozumiałe, gdyż są to największe lądolody na świecie - napisał w oświadczeniu Michiel van den Broeke z Utretcht University. - Poprzez nasze badania chcieliśmy pokazać, że kanadyjskie lodowce również należałoby włączyć do kalkulacji.

ekologia, antarktyda, lodowiec, grenlandia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-03-08 12:58 Tysiącznik na forum
Gdy tymczasem rośnie powierzchnia lodowa na półkuli południowej, ale o tym sza bo nie pasowałaby do teorii o "human made" ociepleniu klimatu.