Tornado w USA. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

Tornado w USA. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

Fot. The U.S. Army/CC/Flickr

Co najmniej 91 osób, w tym 20 dzieci, zginęło na skutek tornada, które w nocy z poniedziałku na wtorek (czasu polskiego) przeszło nad przedmieściami Oklahoma City na południu USA, niszcząc dwie szkoły, szpital i setki domów - podały źródła medyczne.

aktualizacja: 9:16

Prezydent Barack Obama ogłosił stan klęski żywiołowej w Oklahomie i nakazał wykorzystać pomoc federalną do uzupełnienia państwowych i lokalnych wysiłków na rzecz odbudowy - poinformował Biały Dom. Pomoc ta może obejmować m.in. dotacje na tymczasowe mieszkania lub na remonty domów.

Tornado uderzyło ok. godz. 16 (22 czasu polskiego) w 55-tysięczną miejscowość Moore na południowych przedmieściach Oklahoma City. Towarzyszyły mu wiatry wiejące z prędkością nawet 230 km na godz.; lej tornada był szeroki na ok. 1,6 km. Wichura zostawiła po sobie pas zniszczeń szeroki na 3 km.

Na dotkniętym obszarze zespoły ratunkowe i ochotnicy zaczęli przekopywać się przez sterty gruzu, poszukując ocalałych. Władze stanowe już zapowiedziały, że akcja ratunkowa będzie kontynuowana przez całą noc.

Wichura spowodowała ogromne szkody, w niezwykle szybkim tempie dewastując całe dzielnice i niszcząc setki budynków, w tym szkołę podstawową Plaza Towers, gdzie tornado zerwało dach i przewróciło ściany.

Według CNN w chwili nadejścia tornada w szkole przebywało ok. 75 dzieci. Wiele ocalałych dzieci udało się wydostać spod gruzów; obecnie trwają poszukiwania około 20. Z medialnych doniesień wynika, że tornado uderzyło także w inną szkołę i szpital, ale brak doniesień o ofiarach i szkodach.

Wśród 91 zabitych osób jest co najmniej 20 dzieci - podał stanowy urząd medycyny sądowej, zastrzegając, że liczba zabitych może jeszcze wzrosnąć. Według najnowszych doniesień w wyniku przejściu tornada rannych zostało co najmniej 230 osób.

Policja ostrzega mieszkańców, by uważali na przewrócone słupy energetyczne i pozrywane przewody gazowe. Koncerny energetyczne oceniają, że po przejściu tornada bez prądu zostało blisko 40 tys. osób.

- Byliśmy w piwnicy. Tornado wywarzyło drzwi, zaczęło w nas uderzać szkło i gruz, myśleliśmy, że zginęliśmy - powiedział jeden z ocalałych Ricky Stover, przeszukując ruiny swojego domu.

Cyndi Christopher jechała odebrać syna z przedszkola, gdy usłyszała ostrzeżenie o nadchodzącej trąbie powietrznej. Gdy wraz z synem dotarła do domu, musieli uciekać, gdyż tornado zmierzało w ich kierunku. Jechałam najszybciej jak mogłam i wyprzedziłam wichurę - powiedziała.

Przejście tornada w poniedziałek było zapowiadane przez synoptyków. Ostrzeżenie wystosowano 16 minut przed jego nadejściem, czyli wcześniej niż zazwyczaj.

W niedzielę kilkanaście tornad przeszło nad amerykańskim Środkowym Zachodem, zabijając dwie osoby i powodując obrażenia u ponad 20. Najbardziej dotknięte zostały stany Oklahoma, Kansas, Iowa i Illinois. 3 maja 1999 roku przez Moore przeszło inne tornado; jak ustalono, towarzyszące mu wiatry wiały z największą prędkością kiedykolwiek zmierzoną przy powierzchni Ziemi.

Czytaj więcej w Money.pl
Tornado pustoszy USA. Następny cel to...
Tornado wyrywało drzewa z korzeniami i zrywało linie energetyczne. W stanie Oklahoma, żywioł całkowicie zrównał z ziemią osiedle mieszkalnych przyczep campingowych i uszkodził wiele domów.
Ewakuacja w USA. Żywioł zbiera żniwo
Na stosunkowo dużym obszarze zniszczona jest większość budynków. Mamy wielu rannych, tak naprawdę trudno jest teraz dokładnie oszacować ich liczbę. Część z nich straciła ręce i nogi.
Tornado w Teksasie. Relacje świadków
Nieznana liczba zabitych, co najmniej stu rannych - to wstępny bilans tornada, które przeszło nad amerykańskim stanem Teksas.
usa, klęski żywiołowe, tornado
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-05-22 15:52
Ciekawe co teraz robi rząd USA
2013-05-21 15:00
czy ktos sie orientuje czy w usa istnieje system ostrzegania przed tornadami? to ze huragany maja byc to wiadomo i isniteje tego monitoring ale jak to sie ma do tornad?? czy mozna w jakikolwiek sposob temu przeszkodziac
S.O.
83.27.204.* 2013-05-21 12:07
Pewnie to kara za udzielanie ślubów homoseksualistom. Ciekawe który kraj o podobnych pomysłach czeka w kolejce na kataklizmy.