Trzęsienie ziemi w Chinach. Groźba powodzi

Trzęsienie ziemi w Chinach. Groźba powodzi

Ratownicy próbują dostać się do ofiar katastrofy Fot. PAP/EPA
Ratownicy próbują dostać się do ofiar katastrofy
Ratownicy w dotkniętej trzęsieniem ziemi chińskiej prowincji Junnan próbują wykopać kanał, którym spuszczona zostanie woda nagromadzona w sztucznym zbiorniku. Ogromne jezioro powstało po zablokowaniu jednej z rzek przez osuwiska, powstałe na skutek trzęsienia.

 

Oficjalny bilans największego od ponad dekady trzęsienia ziemi w tej prowincji to ponad 600 zabitych i 3000 rannych.

Kanał o szerokości 5 metrów i głębokości8 metrów ma zostać ukończony w ciągu najbliższych 5 dni. Trwa walka z czasem, bowiem woda z przepełnionego zbiornika zagraża zalaniem wielu miejscowości, w których są między innymi elektrownie.

Do tej pory zalanych zostało 90 hektarów i ponad 360 budynków. Jeśli zbiornik opróżni się w niekontrolowany sposób, bez dachu nad głową będzie kolejne 40 000 osób. Z powodu trzęsienia swoje mieszkania musiało opuścić 230 000 mieszkańców Junnanu. W rejonie epicentrum wstrząsów pada deszcz, a kolejne osuwiska mogą doprowadzić do nowej katastrofy.

Trzęsienie o sile 6,5 stopnia w skali Richtera nawiedziło położoną w południowo-zachodniej części Chin prowincję Junnan tydzień temu. Ratownicy wciąż przeszukują zawalone budynki.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie