Tusk rozmawiał z Barroso o Ukrainie i projekcie unii energetycznej

Tusk rozmawiał z Barroso o Ukrainie i projekcie unii energetycznej

Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sytuacja na Ukrainie i projekt unii energetycznej były tematami spotkania premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso - podała w komunikacie kancelaria premiera.

Szef Komisji Europejskiej przyjechał w piątek do Polski z okazji przypadającego 9 maja Dnia Europy, a także w związku z 10. rocznicą wstąpienia naszego kraju do UE.

Barroso odwiedził także Kolegium Europejskie w Natolinie, gdzie wygłosił wykład, który był częścią cyklu wystąpień na temat przyszłości UE. W sobotę podczas pobytu w Krakowie polityk będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Obaj wezmą udział w uroczystym posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji 650-lecia uczelni.

Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej na początku kwietnia i zapowiedział ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie.

Wymienione przez premiera filary mające zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE to: wspólne negocjowanie nowych kontraktów z zewnętrznymi dostawcami, wzmocniony mechanizm solidarności między państwami na wypadek odcięcia dostaw źródeł energii, dofinansowanie w maksymalnie dopuszczalnym stopniu rozbudowy infrastruktury energetycznej z unijnych pieniędzy, pełne wykorzystanie dostępnych w Europie źródeł paliw kopalnych, sprowadzanie gazu i ropy do UE od innych partnerów, zwłaszcza z USA, oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego także sąsiadom UE (przez wzmacnianie wspólnoty energetycznej).

W komunikacie kancelarii premiera przypomniano, że szczyt UE w czerwcu będzie poświęcony m.in. właśnie bezpieczeństwu energetycznemu. Komisja Europejska pracuje nad pierwszymi rekomendacjami dotyczącymi zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej - podkreślono.

tusk, barroso, unia energetyczna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
dziewczęta częst dobierają się :brzydsza ,ładniejsza
37.128.42.* 2014-05-10 07:29
Przy Barroso nie trudno wyglądać na myśliciela.