UE: ocena oddziaływania na środowisko weryfikowana

UE: ocena oddziaływania na środowisko weryfikowana


Po 28 latach przyszła pora zweryfikować wytyczne oceny oddziaływania na środowisko, jakie obowiązują w Unii Europejskiej, o czym informuje Parlament Europejski. Na zmiany jest już nieformalna zgoda Rady Europy.

- Pomimo silnego oporu ze strony kilku państw członkowskich, parlament osiągnął swój cel, jakim jest podnoszenie standardów jakości w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska. Rządy będą musiały respektować te standardy w podejmowaniu świadomych decyzji - wyjaśnia poseł PE Andrea Zanoni (ALDE) i dodaje, że projekt ma wsparcie kluczowych ekologicznych organizacji pozarządowych.

Proponowane zmiany w prawie europejskim dotyczące oddziaływania na środowisko mają z jednej strony uprościć przepisy, a z drugiej odnieść się do zmian klimatycznych, ochrony bioróżnorodności, a do tego mieć na uwadze towarzyszący takim decyzjom konflikty interesów. Trzeba dodać, że te przepisy obejmują około 200 typów projektów, na przykład: budowa mostów, portów, autostrad, składowisk odpadów itp. Przegląd dyrektywy uzasadnia się przede wszystkim upływem czasu, ponieważ jej kształt nie zmieniał się przez ostatnie 28 lat.

- Przegląd dyrektywy w sprawie oceny oddziaływania na środowisko oznacza bardzo ważny etap w historii unijnej polityki ochrony środowiska. Po ponad 28 latach nadszedł czas zaktualizować to niezbędne narzędzie, aby lepiej radzić sobie z nowymi globalnymi wyzwaniami XXI wieku - uzasadnia Andrea Zanoni.

Dodatkowe informacje o proponowanych zmianach w przepisach można znaleźć pod tym odnośnikiem .

Źródło: Europa.eu

m.beslerzewska@energia-pl.pl

Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie