Unia energetyczna i kamień węgielny

Unia energetyczna i kamień węgielny


Inauguracja budowy terminala naftowego stała się okazją do poruszenia spraw energetyki. Konflikt Rosji i Ukrainy skłania Unię do poszukiwań dywersyfikacji źródeł energii, aby zapewnić Europie bezpieczeństwo energetyczne.

Przed dwoma dniami Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny sugerował Unii przyspieszenie transformacji, która ma ograniczać emisję gazów cieplarnianych. Odniósł się on również do bezpieczeństwa energetycznego wskazując, że odnawialne źródła energii uniezależniają Europę od importu gazu i ropy naftowej z niestabilnych politycznie państw takich jak na przykład Rosja, a do tego obniżają emisję i tworzą nowe miejsca pracy pobudzając rynek. Jednym z rozwiązań zdaniem EKES są ekologiczne podatki.

Unia w energii

Kolejnym elementem budowania stabilizacji energetycznej na starym lądzie ma być wspólny rynek energii i do tej sprawy nawiązał wczoraj premier Donald Tusk. Premier podkreślił, że w UE powstaje unia energetyczna. - Między innymi zdecydowane działania Polski doprowadziły do tego, że w Brukseli szefowie państw UE doszli do wniosku, że unia energetyczna jest niezbędną odpowiedzią zarówno na kryzys ukraińsko-rosyjski, jak i na kolejny etap integracji naszego kontynentu - powiedział szef rządu. - Rozmawialiśmy o tym, aby Europa uznała za wspólne zadanie takie elementy polityki energetycznej, jak rehabilitacja węgla, czy wzmocnienie prac na nad eksploatacją gazu łupkowego - mówił Donald Tusk. Dodał również, że Unia Europejska musi stać się organizacją w dużym stopniu niezależną energetycznie od dzisiejszych tradycyjnych dostawców energii, w tym od Rosji. - Dla nas rzeczą najważniejszą jest zapewnienie prawdziwej solidarności w UE, kiedy będziemy decydowali o zakupach energii, w tym zakupach gazu. Ważne jest, aby UE zaczęła myśleć, jak zwiększyć swoją siłę przetargową - zaznaczył premier.

Gaz zza oceanu

Alternatywą dla Rosyjskiego gazu mają być dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych. Wpisują się one w szerszy kontekst relacji USA i UE, które obejmują rozmowy o wolnych handlu. Gdy kryzys stosunków rosyjsko-ukraińskich zaostrzył się, więcej w tych rozmowach znalazło się kwestii związanych z energetyką. Premier odniósł się wczoraj do ostatniego spotkania prezydenta USA Baracka Obamy z liderami Unii Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em i Jose Manuelem Barroso. - To spotkanie potwierdza to, o czym mówimy od wielu dni w Polsce: kryzys na Ukrainie i zaostrzenie relacji z Rosją musiało zaowocować pozytywnym zdarzeniem, jakim jest krok w stronę jeszcze większej integracji, zarówno UE, jak i integracji transatlantyckiej - zaznaczył i jak wyjaśnił, kluczową częścią tych integracji jest bezpieczeństwo energetyczne.

m.beslerzewska@energiamax.pl

Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
szymel
80.103.49.* 2014-05-14 15:40
Mysle ze kamien wegielny to Tusk powinien przywiazac sobie do szyji i skoczyc do wisly
AndrzejWoz336
5.184.214.* 2014-03-27 14:46
Unia nie może zrozumieć, że odnawialne źródła energii nie są w stanie dać jej niezależności energetycznej. Powinniśmy jak najszybciej stworzyć infrastrukturę do wydobywania gazu łupkowego, bo jest to jedyna droga do oswobodzenia od wpływów Rosji.