W ciągu miliarda lat wyparują oceany

W ciągu miliarda lat wyparują oceany

Fot. Goinyk Volodymyr - Fotolia.com
Naturalny wzrost jasności słońca doprowadzi do stopniowego podniesienia się temperatury na Ziemi. Wskutek tego powolnego procesu w ciągu kilkuset milionów lat znikną ziemskie oceany.

Na skutek naturalnej ewolucji naszej gwiazdy bardzo powoli wzrasta jej jasność. Proces ten doprowadzi do ocieplenia się klimatu Ziemi w ciągu setek milionów lat. Przy czym będzie to ocieplenie niezależne od zmian klimatu, które występują obecnie, na które ma wpływ działalność człowieka.

Naukowcy francuscy z Laboratoire de Meteorologie Dynamique opracowali komputerowy model klimatyczny, który symuluje proces wzrostu jasności słońca i jego wpływ na ziemskie oceany.

Z modelu wynika, że oceany wyparują z powierzchni Ziemi w ciągu miliarda lat. Rezultaty badań ogłoszono na łamach tygodnika Nature. Uzyskany wynik rozciąga ten proces w czasie o kilkaset milionów lat w stosunku do poprzednich szacunków, które wynosiły nawet 150 mln lat.

Para wodna, która przedostanie się z oceanów do atmosfery, będzie działać jak gaz cieplarniany i przyczyniać się do dalszego wzrostu globalnej temperatury na Ziemi. W pewnym momencie dojdzie do zachwiania równowagi klimatycznej na Ziemi. Stopniowo Ziemia stanie się podobna do zasnutej chmurami Wenus.

Zdaniem naukowców, ich model może mieć dodatkowe zastosowanie w odniesieniu do planet poza Układem Słonecznym. Na podstawie wyliczeń jasności gwiazdy i odległości pomiędzy nią a planetą model powienien przewidywać, czy na planecie znajduje się woda powierzchniowa w stanie płynnym.

Okazuje się, że jeżeli weźmie się pod uwagę taką gwiazdę jak nasze Słońce, wówczas odległość pomiędzy obydwoma ciałami niebieskimi może wynosić najwyżej 0,95 jednostki astronomicznej (tzn. o pięć proc. mniej niż odległość Ziemi do Słońca).

Czytaj więcej w Money.pl
Bałtyk przyczynia się do większej emisji CO2?
Bałtyk absorbuje około 60 mln ton CO2, głównie w rejonach pełnomorskich, ale jednocześnie emituje też blisko 75 mln ton w ujściach rzek i w rejonach pełnomorskich.
ocean, morze, słońce, parowanie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
wolny człowiek
83.10.70.* 2013-12-27 22:52
Jakieś 250 - 300 lat temu ówcześni uczeni przewidywali totalny upadek miejskiej komunikacji pod koniec XX wieku.
Wskazywali dwie przyczyny: 1 - warstwa końskiego nawozu na ulicach przekroczy 0,5 metra. 2 - zabraknie siana dla koni.
To był okres jakieś 250 lat, a tu jacyś teoretycy prognozują co się wydarzy za miliony lat.
Kto finansuje te durnoty?
weee
83.12.121.* 2013-12-27 14:59
chyba......mam to w du...... Za miliard lat teoria gender bedzie juz na tyle zaawansowana że bedzie można zadeklarowac sie że się jest fotonem
jarek5566
78.8.229.* 2013-12-27 11:58
policzyli również kiedy przestanie istnieć nasza galktyka i wszelka materia w kosmosie, ale co z tego?