W Pekinie przez cztery dni w tygodniu lepiej nie oddychać

W Pekinie przez cztery dni w tygodniu lepiej nie oddychać

Fot. stan/CC/Flickr

Z danych chińskiego Ministerstwa Środowiska wynika, że w pierwszej połowie tego roku powietrzem mieszczącym się w standardach bezpieczeństwa można było oddychać w Pekinie średnio przez trzy dni w tygodniu.

2013 rok mieszkańcy Pekinu zapamiętają jako rok wielkiego smogu. W styczniu i lutym smog utrzymywał się przez tydzień, a widoczność ograniczała się wówczas do około 100 metrów.

Średnia zanieczyszczeń z pierwszej połowy tego roku pięciokrotnie przekracza normy. Chińczycy masowo kupują specjalne urządzenia filtrujące, które przynajmniej w domu zapewniają czystsze powietrze.

Mieszkańcy Pekinu coraz chętniej chodzą też po ulicach w maseczkach przeciwpyłowych. W najbliższych latach na walkę z zanieczyszczeniem powietrza chińskie władze zamierzają przeznaczyć ponad 270 miliardów dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Oddychanie w tym mieście grozi śmiercią
W tym mieście oddychanie grozi śmiercią
Zanieczyszczenie powietrza w Pekinie - zarówno według oficjalnych, jak i nieoficjalnych pomiarów - osiągnęło poziom zagrażający zdrowiu mieszkańców.
Wzrost PKB ważniejszy od zdrowia obywateli?
W mieście Kanton na południu Chin zanieczyszczenie powietrza drobnym pyłem jest tak duże, że płuca mieszkańców w wieku 40-50 lat stają się czarne.
chiny, pekin, smog
IAR
Czytaj także
Polecane galerie