W Trójmieście powstaje 10 hoteli dla owadów zapylających

W Trójmieście powstaje 10 hoteli dla owadów zapylających

W sobotę, 24 maja, Greenpeace rozpoczyna w Trójmieście budowę 10 hoteli dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających. Pierwsze 5 powstanie w Gdańsku. Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace "Adoptuj Pszczołę", podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie hoteli dla dzikich zapylaczy w 17 miastach Polski.

Karol Grygoruk/Greenpeace

Kampania "Przychylmy pszczołom nieba" ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom. W hotelach, czyli specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy - czyli zapylania - które konieczne jest do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin - w tym wielu drzew i krzewów, a także warzyw i owoców. Budowę hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Mają nowoczesny styl, pasujący do przestrzeni miejskiej, są łatwe w obsłudze i montażu. Hotele produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, które podnoszą szanse zawodowe osób wykluczanych na rynku pracy.

W Gdańsku hotele dla dzikich zapylaczy powstaną w: Parku Oliwskim, Parku Prezydenta Ronalda Reagana, ROD im. "Obrońców Poczty Polskiej", na terenie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach sobotniego otwarcia, pomiędzy godz. 10:00, a 17:00 w Centrum Hewelianum, Greenpeace zorganizuje także warsztat (dla dzieci i dorosłych) z budowy małych hoteli dla dzikich zapylaczy.
Mapę z powstającymi w całej Polsce hotelami dla owadów można zobaczyć na stronie www.greenpeace.org/poland/hotele. Realizując projekt w przestrzeni publicznej, Greenpeace dba również o społeczność lokalną, zachęcając do zgłaszania placówek publicznych do roli opiekunów hoteli dla dzikich zapylaczy.

W ramach pszczelej kampanii, Greenpeace udostępnił także instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli , dzięki czemu każdy zainteresowany może zbudować je we własnym zakresie - zarówno mały balkonowy, jak i większy ogrodowy. Ponadto, fundacja opublikowała bezpłatny poradnik konsumencki " Projekt: pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem/pszczelą bohaterką ". Poradnik pomoże czytelnikom wybierać te produkty w sklepie spożywczym lub ogrodniczym, które są przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym.

Zjawisko wymierania dzikich zapylaczy oraz pszczół miodnych nasila się w ostatnich latach. Przyczyn wymierania owadów zapylających jest wiele, a jednymi z najistotniejszych są: postępująca chemizacja rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby oraz niszczenie siedlisk.

"Owadom zapylającym dzieje się źle, mimo że udało się już doprowadzić do czasowego zakazu używania w Unii Europejskiej kilku niebezpiecznych dla nich pestycydów. Jednak o dziko żyjące zapylacze dba niewielu, zatem czas zadbać także o nie. Potrzebujemy ich cichej pracy na terenach wiejskich, ale są one również niezwykle ważne dla utrzymania zieleni miejskiej. A to właśnie w miastach ich naturalne siedliska są przez nas stale niszczone. W parkach najczęściej bardzo nisko strzyże się trawniki, wygrabia dokładnie liście i usuwa kupki piasku czy żwiru, a to naturalne schronienia zapylaczy" - powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii "Przychylmy pszczołom nieba" w Greenpeace Polska.

Mimo, że pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu, to najważniejszym dla człowieka efektem ich pracy oraz pracy innych owadów zapylających, jest przede wszystkim zapylanie. Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im. Dzięki nim możemy się cieszyć m.in. owocami, warzywami, orzechami i olejami jadalnymi. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Potrzebuje ich również większość dziko rosnących roślin.

Greenpeace Polska

inwestycje, gospodarka, przemysł, edukacja, greenpeace, ekologia, ochrona środowiska, budowa, innowacje, informacje, trójmiasto, eko, pszczoła, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energiamax.pl, hotel dla pszczół, hotel dla dzikich zapylaczy
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie