Włodzimierz Karpiński: Polska zbudowała fundamenty bezpieczeństwa energetycznego

Włodzimierz Karpiński: Polska zbudowała fundamenty bezpieczeństwa energetycznego

Fot. Bartosz Krupa/East News

Do 2020 r. w moce wytwórcze - przede wszystkim spółki Skarbu Państwa - zainwestują 330 mld zł, a w szeroką rozumianą infrastrukturę i inne aspekty sektora energetycznego - ponad 60 mld zł - zapewnił minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński podczas II Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego 2014.

- Od 2007 r. przybyło nam 1700 megawatów nowoczesnych konwencjonalnych i niekonwencjonalnych mocy wytwórczych. W tej chwili jesteśmy w trakcie budowy kolejnych mocy o łącznej mocy 5000 megawatów, czyli ok. 13 proc. polskiego zapotrzebowania na energię - mówił szef resortu skarbu.

Karpiński poinformował, że w ostatnich siedmiu latach wybudowano 1200 km gazociągów. To skokowy wzrost. W latach 2004-07 wybudowano jedynie 90 km gazociągów. W 2014 r. osiągniemy zdolność magazynowania 2,2 mld metrów sześciennych gazu i to wzrost o ponad miliard - dodał.

Przypomniał, że w 2015 r. dostawy skroplonego gazu zacznie przyjmować terminal w Świnoujściu. - To inwestycja absolutnie kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski; zaspokoi w jednej trzeciej potrzeby krajowej konsumpcji - mówił.

- Ministerstwo Skarbu Państwa zmienia się dziś z ministerstwa prywatyzacji, naszej ustrojowej przemiany gospodarki, w nową rolę efektywnego i skutecznego zarządzania majątkiem narodowym. To 16 spółek Skarbu Państwa, które zatrudniają ponad 200 tys. osób, a wartość pakietu akcji notowanych na giełdzie, które są w posiadaniu MSP, wynosi ponad 100 mld zł - podkreślił Karpiński.

Jego zdaniem istotnym wyzwaniem dla tych spółek jest współpraca w celu osiągnięcia biznesowej synergii. - Kapitalne znaczenie w przemyśle ma innowacyjność. Stawiamy na inteligentny rozwój, inteligentną reindustrializację. Nie chcemy odwracać trendów - proszę być spokojnym. Nie jesteśmy zwolennikami nacjonalizacji, będziemy kontynuować kończący się już powoli proces prywatyzacji. Państwo powinno być obecne w gospodarce w stopniu minimalnym, ale także niezbędnym i roztropnym, szczególnie w kontekście zdarzeń, które dzieją dziś na świecie i w Europie - mówił Karpiński.

Głównymi tematami drugiej edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku są kierunki polityki energetycznej Polski, bezpieczeństwo dostaw surowców oraz rola Pomorza w rozwoju energetyki. W dwudniowym spotkaniu bierze udział ponad 400 osób. Jednym z patronów medialnych konferencji jest Polska Agencja Prasowa.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie