Wybuch wulkanu w Japonii. Kolejne ofiary

Wybuch wulkanu w Japonii. Kolejne ofiary

Fot. PAP/EPA
W rejonie szczytu wulkanu Ontake, w centralnej części japońskiej wyspy Honsiu, po sobotniej erupcji znaleziono kolejne pięć martwych osób, u których stwierdzono zatrzymanie akcji serca - poinformowała dziś policja prefektury Nagano.


Doniesienia na temat łącznej liczby ofiar śmiertelnych niespodziewanej erupcji są niejednoznaczne. Wcześniej podawano, że zatrzymanie akcji serca stwierdzono u 27 innych ludzi - nie licząc ofiar, o których poinformowano w poniedziałek; ponadto w przypadku czterech mężczyzn zgon został już potwierdzony. W niedzielę służby ratownicze zdołały przetransportować na dół ciała jedynie tych czterech osób.

AFP wyjaśnia, że władze Japonii używają określenia "zatrzymanie akcji serca" w przypadku braku funkcji życiowych - przed formalnym potwierdzeniem zgonu.

Ratownicy musieli przerwać w niedzielę akcję z powodu stężenia niebezpiecznych gazów. W poniedziałek, po wznowieniu operacji, ratownicy rozpoczęli transport ośmiu kolejnych ofiar, ale z powodu trudnych warunków akcja ta raczej nie zakończy się w ciągu dnia. Ratownicy, których obecnie pracuje na miejscu ponad 1150, byli zmuszeni zawiesić operację i po południu czasu lokalnego rozpoczęli schodzenie z powodu intensywnego zapachu siarki.

Według lokalnych władz na górze mogło znajdować się w chwili wybuchu ponad 250 wspinaczy, lecz ponad 100 zdołało samodzielnie zejść na dół. Poprzednia duża erupcja wulkanu Ontake miała miejsce w roku 1979.

japonia, erupcja wulkanu
PAP
Czytaj także
Polecane galerie