Wydobycie gazu w Polsce ma wzrosnąć w najbliższym czasie

Wydobycie gazu w Polsce ma wzrosnąć w najbliższym czasie

Fot. Krzysztof JASTRZEBSKI/East News

- Wydobycie gazu ziemnego w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat powinno wzrosnąć o 10 mld metrów sześciennych - poinformował dziś minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

- Dzisiaj mówimy o 10 mld m sześc. gazu, bo o tyle wydobycie gazu powinno wzrosnąć w Polsce w perspektywie najbliższych 5 lat - zaznaczył Budzanowski. Podkreślił, że rząd przywiązuje dużą wagę do programów inwestycyjnych spółek skarbu państwa, które posiadają większość koncesji na poszukiwania gazu łupkowego i ropy łupkowej na terenie Polski.

Minister przypominał, że wydobycie gazu łupkowego w Polsce mogłoby się rozpocząć już w 2015 r. Jest to możliwe do osiągnięcia - dodał.

- W 2011 r. tylko za import 320 mld m sześc. gazu spoza UE musieliśmy jako europejczycy wydać ok. 120 mld. dolarów. Pojawia się pytanie, czy nas na to stać. Czy stać nas na to, abyśmy każdego roku płacili coraz większe pieniądze za gaz ziemny. Odpowiedź jest oczywista - nie stać nas na to, ale stać nas, abyśmy mogli zainwestować większe pieniądze w poszukiwania niekonwencjonalnych złóż, przede wszystkim gazu i ropy - powiedział szef resortu skarbu.

Polska wydobywa rocznie ponad 4 mld m sześc. gazu ziemnego.

Czytaj więcej w Money.pl
To ważny raport w sprawie gazu łupkowego
Nie ma na razie potrzeby zaostrzenia unijnych przepisów w związku z wydobyciem gazu łupkowego. Taki jest wniosek analizy prawnej, przygotowanej dla Komisji Europejskiej.
Jednym głosem do dostawców gazu i ropy
Komisarz ds. energii Guenther Oettinger przedstawił propozycję wspólnej strategii państw UE w sprawach energii. Zgodnie z nią, kraje UE będą musiały informować o swoich umowach energetycznych.
Lewandowski o budżecie UE: "skromny"
Każdy pieniądz inwestycyjny, który nie potęguje problemów dzisiejszej Europy, powinien być teraz wydawany; i taki charakter ma również budżet europejski - mówił podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

 

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Aru
93.125.85.* 2012-05-17 10:53
Znowu autor coś słyszał, że dzwoni ale gdzie?
Oczywiście, że zużywamy rocznie około 15mld m3 gazu. Wypowiedzi wyjęte z kontekstu, zatem nie do końca wiadomo o czym jest temat. Poziom artykułu żenujący.
2012-05-16 13:20 Tysiącznik na forum
W artykule jest błąd bo rocznie żadnym cudem nie potrzebujemy 320 mld metrów gazu, może chodziło o 32 mld??? Chyba, że chodzi o kilkuletni kontrakt i do 2011 roku potrzebowaliśmy tyle i tyle gazu???