Wysokoenergetyczny laser będzie wiercić w skałach

Wysokoenergetyczny laser będzie wiercić w skałach

Fot. 13dede/sxc.hu

Naukowcy pracujący dla firmy technologicznej Foro w Littleton, stan Kolorado skonstruowali system do wierceń górniczych i geologicznych oparty na tanich wysokoenergetycznych laserach. W metodzie tej laser rozgrzewa powierzchnię skały, która pęka, zaś dalej nawierca ją klasyczna głowica wiertnicza. Pozwala to znacznie zmniejszyć koszty wierceń geologicznych i górniczych - poinformowały New Scientist i ARPA-E.

Wiercenia geologiczne i górnicze są łatwe, jeśli skałę złożową stanowi miękki piaskowiec lub wapień. Tempo wiercenia zdecydowanie spada, jeśli jest to skała krystaliczna jak bazalt czy granit. Jednak te skały zwykle przykrywają złoża minerałów lub źródła geotermalne.

Badacze z Foro zastosowali rozgrzewanie powierzchni skały krystalicznej skupioną wiązką laserową, tak, aby zaczynała ona pękać. W tak rozkruszoną skałę wiertnica górnicza wchodziła na tyle szybko, iż udawało się zmniejszyć znacznie koszty wierceń prowadzonych w trudnym geologicznie terenie.

Głowica wiertnicy pracuje jednak w bardzo niekorzystnym środowisku - obszarze pokruszonej skały i w płynącej pod ciśnieniem wodzie, umożliwiającej proces wiercenia. Wiązka światła z lasera musi trafiać bezpośrednio na powierzchnię skały.

Jak powiedział New Scientist Jared Potter z firmy Potter Drilling zajmującej się wierceniami w niekorzystnym środowisku skalnym przy pomocy strumienia przegrzanej pary, skonstruowanie takiego narzędzia o dużej odporności na warunki zewnętrzne jest bardzo trudne.

Mimo tego, prototyp urządzenia do wierceń z głowicą, w której znajduje się na sztywno osadzony kabel światłowodowy, jest według agendy badawczej Departamentu Energii USA - ARPA-E - gotowy do próbnych wierceń w różnych systemach skalnych. Wiercenia te mają rozpocząć się wczesną wiosną 2013 roku.

górnictwo, laser, naukowcy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
juzekBuzek
83.29.220.* 2012-12-18 09:46
przecież amerykanie już dawno uratowali ziemie, właśnie takim sprzętem.
2012-12-14 13:09
Może uda się to wykorzystać przy budowie metra bo coś słabo to nam idzie...