Zabijanie słoni na świecie. Zwierzętom grozi wyginięcie

Zabijanie słoni na świecie. Zwierzętom grozi wyginięcie

Fot. doc_/sxc.hu

W Mozambiku, w którym pięć lat temu żyło 15 tys. słoni, zwierzętom tym grozi wyginięcie. Kłusownicy zabijają około 1000 słoni rocznie - pisze AFP, powołując się na organizację Wildlife Conservation Society (WCS).

Gdy w 2011 roku przeprowadzono spis słoni w rezerwacie Niassa na północy Mozambiku, piloci, którzy rachowali stada z powietrza, doliczyli się blisko 2700 zwłok tych zwierząt.

Więcej dorosłych osobników ginie co roku z rąk kłusowników, niż rodzi się słoniątek. Jeśli zwierzęta będą zabijane w takim tempie, to za osiem lat nie będzie tu już słoni - powiedział w rozmowie z AFP Carlos Lopes Pereira, przedstawiciel WCS, organizacji zajmującej się ochroną dzikich zwierząt.

Kłusownicy, którzy grasują w rezerwatach dysponują nowoczesną bronią i szybkimi samochodami, podczas gdy strażnicy są nieliczni, a ich uzbrojenie pamięta drugą wojnę światową.

Są w stanie zabić wiele zwierząt na raz - mówi Pereira o kłusownikach, którzy znają zwyczaje słoni i najpierw mordują słonicę, przywódczynię stada. Pozostałe zwierzęta pozbawione przewodniczki nie są w stanie uciekać, wpadają w panikę, kręcą się w koło i w jednym miejscu kłusownikom udaje się zabić pięć lub sześć sztuk.

Zabijanie matek skazuje też często na śmierć małe słoniątka, które padają ofiarą lwów.

Nielegalny obrót kością słoniową z Afryki podwoił się w 2007 roku, a potroił w ciągu ostatnich 15 lat. Walka z kłusownikami jest w Mozambiku szczególnie nieefektywna, ponieważ zabicie słonia traktowane jest jako drobne wykroczenie, które karane jest grzywną.

Według Pereiry ze względu na rosnący popyt na kość słoniową i rogi nosorożca tylko w 2011 roku w Afryce zabito 25 tys. słoni i nosorożców.

Czytaj więcej w Money.pl
Leśnym słoniom grozi wymarcie w ciągu 10 lat
Głównym zagrożeniem jest dla nich nielegalne pozyskiwanie kości słoniowej.
Kłusownicy szaleją. Takich strat jeszcze nie było
W 2012 roku w RPA kłusownicy zabili rekordową liczbę nosorożców - 668.
Śmiertelność dzieci wzrasta. Już 43 proc...
Dwóch trzecich zgonów można było uniknąć za pomocą niedrogich i prostych środków.
afryka, mozambik, słonie, wyginięcie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
grubybenek
83.20.64.* 2013-04-29 13:37
To ja proponuję wysłać kłusowników, na tych którzy zabijają te słonie, przy okazji hieny, lwy i inne mięso żerne zwierzęta się najedzą
m54
79.186.85.* 2013-04-29 10:13
Winni zabijania słoni to prymitywny ludek- chinole co wierzy zę im kuska urosnie jak zjedzą sproszkowany róg słonia dlatego nie kupuje nic co jest produkowane w tym
prymitywnym ,nieludzkim kraju