Zablokowane rezerwy polskich kopalń

Zablokowane rezerwy polskich kopalń


Już za trzy miesiące poznamy szczegółowe wyniki audytu spółek węglowych, który jest przeprowadzany na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Prezes Jastrzębskiej Spółki nie boi się wyniku przeprowadzonej kontroli.

Rządowy audyt jest przeprowadzany w trzech spółkach: Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym. Według Jarosława Zagórskiego, prezesa JSW, takie działanie jest konieczne, ponieważ w ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży węglowej.

- Zanim się postawi jakieś hipotezy dotyczące górnictwa, trzeba zrobić diagnozę tego sektora - mówi Zagórowski. Uważa, że w branży są do uruchomienia różne rezerwy, których obecnie nie można uruchomić ze względu na system prawny. - Jest to niemożliwe ze względu na prawo wewnętrzne firmy, czyli prawo układowe, które zostało ukształtowane lata temu między pracodawcą a pracownikami, na którego straży stoją związkowcy oraz na system prawa zewnętrznego, związanego z prowadzeniem ruchu zakładu górniczego i związanymi z tym wymogami. Niektóre prawa nie dostrzegają postępu technologicznego - tłumaczy. Liczy na to, że dzięki audytowi Ministerstwo Gospodarki wyciągnie wnioski na temat tego, co należy zrobić w firmach i jakie przepisy wprowadzić, żeby odblokować wspomniane rezerwy.

Audyt przygotowywany przez firmę Roland Berger ma ocenić sytuację całego sektora, jak i poszczególnych spółek.

Kalina Śmigielska

foto: JSW

źródło: newseria.pl

kopalnie, górnictwo, gospodarka, audyt, przemysł, węgiel, innowacje, aktualności, energia i ekologia - energetyka
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie