Zakaz GMO


Uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy są w Meksyku oficjalnie zakazane. Sąd wydał decyzję nie tylko w stosunku do upraw komercyjnych, ale także w zakresie upraw testowych. To ulga dla protestujących, którzy walczyli o ten zakaz przez wiele lat.

Temat upraw modyfikowanej genetycznie kukurydzy wywołał ogromne kontrowersje. Początkowo zmodyfikowane nasiona postrzegano przez pryzmat rolniczego sukcesu. Pole, na którym posadzono takową kukurydzę było pozbawione chwastów, a rośliny piękne i silne. Rolnicy dzięki spryskaniu ziemi specjalnym środkiem chemicznym nie musieli już borykać się z kłopotliwymi szkodnikami. Ciężka praca nie była już potrzebna, a rośliny rosły w oczach. Obecnie nie przeprowadzono żadnych długoterminowych badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo roślin modyfikowanych. Jak informuje Greenpeace wszelkie testy były wykonywane na zlecenie przemysłu biotechnologicznego.

Świadomość konsumentów w sferze żywności jest bardzo niska, wielu z nas nie ma pojęcia, że w niektórych kupowanych produktach wykorzystuje się kukurydzę modyfikowaną. Według przeciwników, żywność GMO to wielkie zagrożenie, ponieważ konsumpcja takich roślin może wywołać raka. Naukowcy z Francji zaobserwowali takie zjawisko u szczurów zjadających kukurydzę GMO. Rośliny modyfikowane genetycznie są wyposażane w transgeny, które dodają im wyjątkowych cech m.in. odporności na herbicydy i możliwości wytwarzania toksycznych substancji, które świetnie odstraszają wszelkie szkodniki.

Kilka lat temu w Meksyku rozgorzały protesty przeciwko kukurydzy GMO, jak twierdzili protestujący takie uprawy skażają środowisko. Organizacje pro eko zagrzmiały, kukurydza jest rośliną wiatropylną, a odmiany GMO zanieczyszczały inne uprawy i doprowadzały do mieszania genów. Należy pamiętać, że większość GMO będzie rozprzestrzeniać się w środowisku bez końca, zagrażając tradycyjnym odmianą roślin.

Sprawa była wielkiej wagi, ponieważ kukurydza jest najważniejszą uprawianą rośliną w Meksyku. Orzeczenie sądu to kamień milowy w wieloletniej walce obywateli kraju o uprawy wolne od GMO. Pozew zbiorowy w tej sprawie był wsparty dowodami z badań prowadzonych od 2001 roku. Wyniki mówiły o zanieczyszczeniu odmian rodzimych kukurydzy szkodliwymi transgenami. Decyzja sądu to prawdziwa szansa dla światowego centrum bioróżnorodności upraw żywności jakim jest Meksyk.

Źródło: http://ejfood.blogspot.co.uk/Greenpeace

Foto: Wikimedia Commons

Magdalena Pachura

wyrok, sąd, żywność, greenpeace, ekologia, badania, protesty, rolnik, uprawa, meksyk, geny, kukurydza, nasiona, eko, aktualności, bioróżnorodność, energia-pl.pl, modyfikacja genetyczna, roślina wiatropylna, uprawy komercyjne, uprawy testowe
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
T.
81.190.62.* 2014-02-11 19:33
Za to w Afryce środkowej badania nad rozwojem i wdrażaniem do produkcji nasion GMO kukurydzy i bawełny, wspierane przez znane małżeństwo Gates-ów idzie pełną parą. Oczywiście, wbrew woli miejscowych rolników .