Zanieczyszczenie rzek wpływa na narządy płciowe samców wydr

Zanieczyszczenie rzek wpływa na narządy płciowe samców wydr

Fot. Bartosz Wawryszuk

Chemikalia zanieczyszczające rzeki negatywnie wpływają na narządy reprodukcyjne samców wydr - wynika z badań prowadzonych w Anglii i Walii, o których informuje serwis BBC Nature.

Naukowcy z Uniwersytetu Cardiff zaobserwowali zmniejszenie rozmiarów kości prącia u wydr narażonych na działanie związków wchodzących w interakcję z układem endokrynologicznym. U zwierząt wykryto także wnętrostwo (usytuowanie jąder poza moszną) i torbiele nasienne.

W latach 70. populacja wydr zmalała wskutek wysokiego poziomu trwałych zanieczyszczeń organicznych w rzekach. - Od kiedy stosowanie pestycydów chloroorganicznych zostało zabronione liczba wydr zaczęła stopniowo rosnąć - mówi dr Elizabeth Chadwick, kierująca projektem badawczym.

Naukowcy zbadali setki martwych wydr, jednak nie znaleźli śladów wpływu trwałych zanieczyszczeń organicznych na pojawiające się u nich anomalie. Wyniki wskazują natomiast, że winą należy obarczyć związki zawarte w nowoczesnych chemikaliach, które wchodzą w interakcję z układem endokrynologicznym zwierząt.

- Stan zdrowia wydr wiele mówi o kondycji środowiska, w którym żyją. Problemy, które diagnozowane są u tych zwierząt mogą stanowić ostrzeżenie dla wszystkich ssaków, także dla ludzi - konkluduje dr Chadwick.

zanieczyszczenia, rzeki, wydry, samce
PAP
Czytaj także
Polecane galerie