Żarówki LED do lamusa? Przyszłość należy do OLED-ów

Żarówki LED do lamusa? Przyszłość należy do OLED-ów

Fot. Acuity Brands
Oświetlenie LED-owe to od jakiegoś czasu świetna alternatywa dla tradycyjnych żarówek. Są od nich znacznie bardziej energooszczędne, a przy tym emitują światło o naturalniejszej i przyjemniejszej dla oczu barwie niż świetlówki. Zanim jednak na dobre zadomowiły się w naszych mieszkaniach, może nas czekać kolejna zmiana. Obiecująco zapowiada się oświetlenie w technologii OLED.

"Lepsze jest wrogiem dobrego", mówi się czasami. I tak jak telewizory i wyświetlacze OLED mogą w końcu wyprzeć z rynku te bazujące na technologii LCD, tak żarówki OLED mają potencjał, by za jakiś czas stać się popularniejsze od LED-owych. Po pierwsze są równie energooszczędne, po drugie – emitują światło lekko przyciemnione w stosunku do konkurencyjnej technologii i jeszcze bardziej przyjazne człowiekowi, a po trzecie – i chyba najważniejsze – mogą posłużyć do tworzenia naprawdę efektownych instalacji oświetleniowych.


W odróżnieniu od LED-ów, świetlówek czy tradycyjnych żarówek, oświetlenie OLED-owe montowanie jest w formie paneli. Daje to możliwość konstruowania fantazyjnych konstrukcji oświetleniowych. Zajmuje się tym m.in. amerykańska firma Acuity Brands, swoje własne projekty rozwijają także LG czy Philips.

Co więc jeszcze powstrzymuje OLED-y przed masowym przejęciem naszych mieszkań? Przede wszystkim – cena. Stosowane obecnie rozwiązania są na tyle kosztowne, że technologia ta pozostaje poza zasięgiem zarówno konsumentów, jak i mniejszych producentów, którzy w innym wypadku mogliby zaoferować niższe ceny. Ten stan rzeczy chcą zmienić naukowcy z Centrum Badań Oświetleniowych (Lighting Research Center, LCR) Instytutu Politechnicznego Rensselaera w Nowym Jorku.

Zapowiadają oni stworzenie technologii i rozwiązań, dzięki którym masowym tworzeniem oświetleniowych instalacji OLED-owych mogliby się zająć producenci dysponujący mniejszymi środkami finansowymi. Pomogłoby to im w tworzeniu systemów konkurencyjnych rynkowo, które mogłyby stanowić konkurencję dla świetlówek, LED-ów i zwykłych żarówek w normalnych zastosowaniach domowych.

Jeżeli jednak zamierzacie wstrzymywać się z wymianą żarówek do czasu spopularyzowania się tej technologii, to będziecie musieli jeszcze trochę poczekać. Naukowcy szacują, że zajmie to przynajmniej kilka lat.

DG
energetyka, oszczędzanie, oled, oświetlenie, tani prąd
Czytaj także
Polecane galerie
Ludar
83.15.79.* 2020-09-04 12:11
LED-y są świetne http://dobroto.pl/zalety-swietlowek-liniowych/#page-content zobaczcie jaka oszczędność.
Edek Jarski
178.37.232.* 2020-05-25 12:46
Ja używam tylko LED-ów http://epimed.pl/nowoczesne-oswietlenie-typu-led/ dużo oszczędzam.
Kacpi419
85.221.156.* 2020-05-04 15:01
Przy Led'ach warto pomyśleć o układzie sterującym. Ja nabyłem jeden od Polskiej firmy Prodel- można nim sterować także poprzez czujnik ruchu co otwiera nam wiele możliwości
Zobacz więcej komentarzy (10)