Zawetowaliśmy pakiet klimatyczny - wszyscy są za

Zawetowaliśmy pakiet klimatyczny - wszyscy są za

Fot. Vickifrance/Dreamstime

Wszystkie ugrupowania polityczne zadowolone są z tej decyzji polskiego rządu. Wczoraj Polska zawetowała nowe postanowienia w pakiecie klimatycznym.

Politycy, którzy gościli w Salonie Politycznym Trójki, uważają, że zawetowanie pakietu klimatycznego było słuszną decyzją. Posłanka PO Julia Pitera mówi, że Polska nigdy nie była entuzjastą pakietu klimatycznego. Jej zdaniem, musi upłynąć wiele czasu, zanim kraje byłego bloku komunistycznego dogonią technologicznie państwa wysoko rozwinięte.- Płacenie za sytuację, w której nie ponosimy winy, jest trudne i będzie hamowało gospodarkę. Świetnie się stało, mam nadzieję, że będziemy mieć w tym względzie poparcie - mówi Pitera.

Grzegorz Napieralski z SLD zwrócił uwagę, że przyjęcie pakietu spowodowałoby, iż większość dużych firm uciekłaby z Polski do krajów, w których nie ma takich ograniczeń. Natomiast poseł PiS Joachim Brudziński zwrócił uwagę, że przyjęcie pakietu byłoby zabójcze dla polskiej gospodarki. Polityk uważa, że nasz rząd powinien zawetować pakiet klimatyczny już 4 lata temu.

- Powinien Donald Tusk zawetować, ale wtedy co prawda mówił, że weto to bomba atomowa. Coś mu się zmieniło od tego czasu. Coś mi mówi, że po prostu oddala się perspektywa objęcia wysokiego stanowiska w administracji brukselskiej - mówi Brudziński.

POSŁUCHAJ JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGO:

Europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski dodał, że nie ma badań, które dowodzą, iż mamy do czynienia ze szkodliwymi zmianami klimatycznymi. Jego zdaniem, dla polskiej gospodarki niszczący jest nawet plan, zakładający redukcję CO2 o 20 procent do roku 2020. Doradca prezydenta Henryk Wujec uważa, że ta decyzja broni interesów Polski. Zwrócił uwagę, że w walkę ze zmianami klimatycznymi powinny solidarnie zaangażować się wszystkie kraje.

Także poseł PSL Eugeniusz Kłopotek powiedział, że zawetowanie było słuszną decyzją. - Jak grać, to równo w świecie. Tymczasem inni nic sobie z tego nie robią. Bardzo dobrze, że to zablokowaliśmy. Dlaczego my mamy poświęcać się zawsze dla innych - powiedział poseł PSL.

Polska zawetowała wczoraj unijny plan przewidujący redukcję emisji dwutlenku węgla o 80 procent do 2050 roku. Decyzja zapadła po prawie 9-godzinnych negocjacjach w Brukseli w gronie ministrów środowiska 27 krajów.

Czytaj więcej o pakiecie klimatycznym
Polska wetuje wielki, unijny plan
Chodzi o program walki ze zmianami klimatycznymi, przewidujący redukcję emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.
Polska przeciwko Brukseli. Będzie wojna?
Warunki narzucane przez Komisję Europejską, to wielomiliardowe koszty dla Polski - mówią eksperci.
Unijna strategia zrujnuje polskie firmy
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, to dla przemysłu gigantyczne koszty. Ujawnili ich wysokość.
Polska, weto, co2, klimatyczny
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
ekolog 105
82.215.27.* 2012-03-11 09:20
Proponuje:jeżeli ktoś zobaczy ekoterroryste należy od razu wpuścic mu wpi@rdol,wtedy zanim coś powiedzą to się dobrze zastanowią.
lussi
83.30.229.* 2012-03-10 23:25
Nareszcie-może w końcu czegoś się sami nauczymy a nie jak te małpy wszystko z tego zachodu sprowadzamy-polecam ten art.
http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2253,article,5032
cacek II
164.127.192.* 2012-03-10 22:31
nareszcie Tusk się odważył. KE trochę popsioczy ale zaczną Polskę traktować inaczej, tylko trzeba na to czasu - zaraz i wizy do Stanów się znajdą. co prawda Tusk został i tak przyparty do muru co by nie zrobił i tak by było źle dla Polski- wiec wybrał mniejsze zło
Zobacz więcej komentarzy (5)