Zbiory owoców będą niższe niż w 2011 r.

Zbiory owoców będą niższe niż w 2011 r.

Fot. eliandric/iStockphoto

Z danych GUS wynika, że zbiory owoców w 2011 r. wyniosły 3,4 mln ton, z czego 2,5 mln ton przypadło na jabłka. W tym roku będzie gorzej.

Zbiory owoców w tym roku będą niższe niż w 2011 r., kiedy zebrano 3,4 mln ton - ocenił prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych Eberhard Makosz. Dodał, że mimo niesprzyjającej pogody nie trzeba obawiać się wyjątkowo niskich zbiorów o słabej jakości.

- Pogoda póki co nie sprzyja wegetacji roślin, na razie wegetacja jest wstrzymana. Trzeba poczekać, aż temperatury wzrosną, aż spadną pierwsze deszcze. Wtedy będziemy mogli więcej powiedzieć o stanie upraw owocowych. Na tę chwilę można ocenić, że zbiory owoców będą niższe niż przed rokiem, ale nie wieszczyłbym katastrofy. Mimo wszystko jest mało prawdopodobne, że zbiory będą wyjątkowo niskie i słabej jakości - powiedział w rozmowie z Makosz. - Na dokładniejsze oceny trzeba poczekać na zmianę pogody i początek wegetacji - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Mrozy poczujemy latem, głównie w sklepach
Ciepły styczeń i mroźny luty okazały się zabójcze dla drzew i krzewów owocowych.
UE jest czołowym producentem jabłek na świecie
Golden Delicious, Gala, Red Delicious, Jonagold i Idared - to najczęściej produkowane jabłka w Unii Europejskiej.
Jabłka są zdrowe? Nie dla twoich zębów
Substancje w nich zawarte cztery razy szybciej zniszczą szkliwo, niż chociażby piętnowane powszechnie napoje gazowane.
pogoda, jabłka, niższe, wegetacja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Rzeczywistość skrzeczy
81.219.114.* 2012-04-11 15:11
No proszę,śródziemnomorskie odmiany nie sprawdzają się, kto by to pomyślał. Przecież uzgodniliśmy,że ocieplenie jest.
szczery
109.71.144.* 2012-04-11 14:53
przed wielkanoca jajka zdrozaly o ponad sto procent nie wiadomo czemu,teraz rozsiewaja zasrana propagande o niskich zbiorach owocow,po co???zeby spekulanci mogli zarobic krocie na owocach-a przy okazji i troszke skapnie kasy dla darmozjadow zeby mogli geby napychac jeszcze wiecej.
i to by było na tyle
83.7.94.* 2012-04-11 13:50
i rośliny oleiste też nie obrodziły i burak cukrowy , i ziemniaki, i czarna rzepa, motylkowe i niemotylkowe i kończy się kalendarz Majów i chemtrail i krowa Maciejowej przestała znosić złote jajka i ble, ble, ble...
Jacek , podnieś podatki!